The relationship between secularism and democracy: The case of Turkey in the 2000s
Laiklik ve demokrasi ilişkisi: 2000'lerde Türkiye örneği
- Tez No: 435142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez laiklik ve demokrasi ilişkisini, Türkiye örneğine belli başlı referanslar vererek incelemektedir. Laikliğin devletlerin ayrımcı ve dışlayıcı uygulamalarıyla fazlasıyla ilişkilendirildiği bir zamanda, bu tez“siyasi bir ilke olarak laiklik”kavramını ortaya atmakta ve bu kavramı kapsayıcı bir demokrasi olma iddiasında olan devletler için olmazsa olmaz bir koşul olarak tanıtmaktadır. Ayrıca bu tez, ilgili literatürün ayrıntılı incelenmesi sonucu, bu alanın öne çıkan bilim insanları arasında, doğru uygulanan laiklik ile devletin demokratik yeterliliği arasındaki pozitif ilişki hakkında asgari bir görüş birliği olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bu tez Türkiye'de 2000'lerde gerçekleşen“desekülarizasyon süreci”ni amaçlar, kurumlar ve yasa ve politikalar seviyelerinde irdelemekte ve bu sürecin, Türkiye'de devletin artan dışlayıcılığı ve belli bir dünya görüşünü dayatması ile paralel ilerlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a detailed analysis of the relationship between secularism and democracy, with particular reference to the case of Turkey. At a time when secularism is often associated with states' non-egalitarian and exclusionary practices, this thesis puts forward the concept of“secularism as a political principle”and presents it as a sine qua non condition for a polity to be an inclusionary democracy. Furthermore, with a detailed examination of the relevant literature, this thesis indicates that there is a decent consensus among the prominent scholars in this field on the positive relationship between correctly implemented secularism and a state's democratic credentials. In this regard, this thesis elaborates on the process of the“de-secularization of the state”in Turkey in the 2000s at the levels of ends, institutions, and law and policies and reveals that this process has so far gone hand in hand with increasing intensity of exclusion by the state and the domination of a particular comprehensive doctrine in the political sphere.