Analysis of the relationship between football clubs and their consumers from a gender perspective
Futbol kulüpleri ile tüketicileri arasındaki ilişkinin cinsiyet perspektifiyle incelenmesi
- Tez No: 435143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Futbol büyük bir farkla dünyanın en popüler ve en kazançlı sporudur. Fakat futbol çoklukla bir“erkek etkinliği”olarak görülürken kadın tüketiciler bir takım tutmakla ya da genel olarak futbolla daha az ilgilenmektedirler. Pazarlama bakış açısıyla bu zıtlığın belirgin sonuçlarının olduğu söylenebilir. Futbolun bir erkek sporu olarak değerlendirilmesi spor medyasının bu sporun eril ögelerini vurgulamasına ve dolayısıyla kadın izleyicilerin uzaklaştırılmasına yol açmaktadır. Bu kısır döngü kadın tüketicilere yönelik pazarlama potansiyeline zarar vermekte ve bu potansiyelin görmezden gelinmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla tezimizde futbolun bir erkek hobisi olarak kurulması ve kadın izleyicilerin dışlanması sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalışacağız. Ayrıca bu tez kadınların taraftar olarak sistemin içerisine katılmasını sağlayacak yöntemler içerecektir. Kadın kitlelerin katılmasıyla futbol endeksli pazarlama faaliyetleri ve spor medyasının potansiyel tüketici kitlesi kayda değer bir miktarda genişleyecektir. Sayısal genişlemenin avantajlarının yanında taraftar çeşitliliğinin artması futbol endüstrisinin imajını yenilemesine yardımcı olacaktır. Bu sonuca ulaşmak üzere gerekli veri setinin anket uygulaması vasıtasıyla toplanmasının ardından elde edilen veri seti betimsel istatistik yöntemlerine ek olarak ilgileşim, etken ve bağlanım çözümlemesi yoluyla işlenmiştir. Sonuç olarak bu tez, Holt'un tüketim metaforlarını kullanılan istatistik teknikleri ile yeniden kurgulayarak futbol tüketicilerinin tüketim şeklini anlamak üzere yeni bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Football is by far world's most popular and most lucrative sport. However, it is overwhelmingly considered a 'male interest' while female consumers are less interested in supporting a club, or in football in general. From a marketing point of view, this major discrepancy has significant consequences. The fact that football is regarded as a male sport leads the sporting media to underline the virile components of this sport, thus alienating female viewers. This vicious circle in turn damages and ignores the marketing potential of female masses. Hence, in our thesis, we will try to understand how the game of football has turned into a male hobby where female viewers were excluded. Furthermore, this thesis will outline the ways in which this problem can be mediated for more female viewers to be included in the fan-base. With the inclusion of female masses, football marketing, and sporting media would gain a significant fan base to reach its consumers. Besides the advantage of sheer numbers, the increasing diversity of fan-base would help football industry to reinvent their image. To reach this conclusion, the required data set was collected via a survey and the analysis of this dataset via descriptive statistics, as well as correlation, factor and regression analyses. Finally, we will be suggesting a new way to understand how football consumers consume by redesigning Holt's consumption metaphors via statistical techniques we utilize.