The relationship between state and capital: The reconstruction of soccer stadiums as an urban transformation project
Devlet-sermaye ilişkisi: Kentsel dönüşüm projesi olarak stat inşaatlarının yeniden inşası
  1. Tez No: 435148
  2. Yazar: ÖNSEL GÜREL BAYRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ADAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki devlet-sermaye arasındaki ilişkiyi 2002-2015 arası AKP dönemindeki stadyum inşaatlarına odaklanarak analiz etmektedir. Anadolu'nun çeşitli anakentlerinde yapılan bu inşaat projelerinin analizi aynı zamanda ilgili dönemin birikim stratejisine de ışık tutmaktadır. Bilhassa, bu çalışma stat inşaatları vasıtasıyla irdelenen devlet ve sermaye arasındaki ilişkide politik girişimcilik kavramının rolünü de açıklamayı amaç edinmektedir. Bu kavram spesifik olarak iktidar bloğunun hegemonyasının yeniden yaratılmasına yarayan“rıza”mefhumunun tekrar üretilmesi anlamına gelen neoliberal tarzda bir eklemlenme biçimine işaret etmektedir. Bu bağlamda, hegemonya projesinin yeniden üretimi toplum içindeki iktisadi tahayyül olgusunun tekrar oluşumuna olanak vermektedir. Bu vesileyle, hegemonik gücün eklemlenme mekanizması ve onun ilgili birikim stratejisi efektif bir biçimde icra edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relation between state and capital in Turkey to provide an account of the accumulation strategy during the AKP period (between 2002–2015) by focusing on a discernable trend in urban transformation projects, that of the reconstruction of soccer stadiums in Anatolian metropolises. In particular, this work aims to clarify the role of political entrepreneurship in the reconstruction of soccer stadiums through a partnership between state and capital. The term political entrepreneurship refers specifically to a neoliberal form of articulatory practice that serves to reproduce consent for the regeneration of the hegemony of the power-bloc. In this regard, the reproduction of hegemonic project enables the continued generation of economic imaginary in the society in such a manner that the articulation mechanism of hegemonic power and its associated regime of accumulation operate effectively and reproduces itself.