Empatik eğilim düzeyleri farklı annelerin çocuklarının uyum ve başarı düzeyleri
Level of success and adjustment of children wo having mothers with different levels of empathic tendency
- Tez No: 43519
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM İBRAHİM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
III ÖZET Bu araştırmada, empatik eğilim düzeyi farklı annelerin ortaöğretime devam eden çocuklarının uyum ve basan düzeyleri incelenmiştir. Araştırma örneklemini, 1993-1994 öğretim yılında Ankara ilinde bulunan, Namık Kemal Ortaokulu, Mehmet Akif Ortaokulu, Cebeci Ortaokulu, Evliya Çelebi Ortaokulu ve Hüseyin Güllü Ceylan Ortaokulu olmak üzere toplam 5 okulun orta son sınıfına devam eden 401 öğrenci ile bu çocukların 401 annesi oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan annelerin empatik eğilim düzeyleri Empatik Eğilim Ölçeği (Dökmen, 1988) ile bağımsız değişkenler olan çocukların uyum düzeyleri Hacettepe Kişilik Envanteri (Özgüven, 1976) ile öğrencilerin akademik başarı ortalamaları ise okul kayıtlarından, cinsiyetlerine ilişkin bilgiler ise Hacettepe Kişilik Envanteri cevap kağıtlarındaki bilgilerden elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde anneler, empatik eğilim düzeylerine göre“yüksek”ve“düşük”olmak üzere iki gruba ayrılmış, bu gruplara ilişkin annelerin çocukları genel uyum, sosyal uyum, kişisel uyum, başarı ve cinsiyetlerine göre karşılaştırılmıştır. gruplara ilişkin aritmetik ortalamalar, standart sapmalar hesaplanmış, gruplara ilişkin, ortalamalar arasındaki farkların önemli olup olmadığı bağımsız gruplar için kullanılan t testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. 1. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocuklarının“genel uyum”düzeyleri önemli düzeyde empatik eğilim düzeyi düşük anne grubunun çocuklarından daha yüksek bulunmuştur. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocuklarının“kişisel uyum düzeyleri,”düşük anne grubunun çocuklarının kişisel uyumiv düzeyinden yüksek çıkmıştır. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocukları; kişisel uyumun alt ölçekleri olan“kendini gerçekleştirme”,“duygusal kararlılık”,“nevrotik eğilimler”,“psikotik belirtiler”ölçeklerinden, düşük anne grubunun çocuklarına göre daha yüksek puanlar almışlardır. Annenin empatik eğilim düzeyinin yüksek olması çocuklarının kişisel uyum düzeyini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocuklarının“sosyal uyum”düzeyleri, düşük anne grubunun çocuklarının sosyal uyum düzeyinden yüksek çıkmıştır. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocukları, sosyal uyumun alt ölçekleri olan“aile ilişkileri”,“sosyal ilişkiler”,“sosyal normlar”ölçeklerinden, düşük anne grubunun çocuklarına göre daha yüksek puanlar almışlardır. Sosyal uyumun alt ölçeklerinden olan“antisosyal eğilimler”üzerinde annenin empatik eğilim düzeyinin etkisi olmadığı bulun muştur. Ayrıca annelerin empatik eğilim düzeylerinin yüksek olması çocuklarının sosyal uyum düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkileri olduğu gözlenmiştir. 2. Annenin empatik eğilim düzeyinin çocuklarının akademik basan düzeyleri üzerindeki etkisinin önemli olmadığı bulunmuştur. 3. Empatik eğilim düzeyi yüksek anne grubunun çocuklarının, cinsiyete göre; genel uyum düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Sonuçta annelerin empatik eğilime sahip olmalarının, çocuklarının uyum düzeyine etkisi, ilgili yayınlar çerçevesinde tartışılmış, psikolojik danışma alanına ve gelecekte yapılacak araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the effects of mothers's empathic tendency on various levels the adjustment and success levels of their children who are at the secondary schools is investigated. The research sample consists of 401 third grade students who are attending to the Namık Kemal, Mehmet Akif, Cebeci, Evliya Çelebi and Hüseyin Güllü Ceylan Secondary Schools in 1993- 1994 academic year in Ankara and their 401 mothers. The Empathic Tendency Scale (Dökmen 1988) is used to determine the empathic tendency levels of the mothers and the Hacettepe Personality Inventory (Özgüven, 1976) is used to determine the adjusment levels of the students. More over, the academical success averages of the students are collected from the school records and information about sexes are leorned from the students themselves. In the analysis of research data, the mothers were divided into two groups as high and low according to their empathic tendency levels. The groups are designed as cross distribution tables according to the conditions in hypotheses; arithmetical averages and standart deviations related to the groups are calculated; the importance of the differences between the arithmetical averages related to the groups are controlled by the help oft-test and the error margin an 0.05. The findings of this research can be summarized as follows: The general adjusment levels of the children whose have mothers with high empathictendency levels are found to be higher than those of the children whose have mothers with low empathic tendency levels. It's decided that the empathic tendency level of mother is important on the general adjustment level of children.vi The personal adjustment levels of the children whose have mothers with high empathic tendency levels are found to be higher than those of the children whose have mothers wtih low empathic tendency levels. The children of the mothers with high levels of empathic tendency get higher scores in the subscales of personal adjustment inventory“self realization”,“emotional stability”,“nevrotic tendencres”,“psychiatric symptoms”than those of the mothers with low levels. The effect the empathic tendency level of the mother is found to be important on the personal adjustment level of the children. The social adjustment levels of the children whose have mothers with high empathic tendency levels are found to be hicher than those whose have mothers with low levels of empathic tendency. The children whose mothers with high empathic tendency of the mother is found to have no effect on the“antisocial tendencies”which is a subscale of social adjustment. The empathic tendency of mother is found to have an important effect on the social adjustment of children. The effect of the empathic tendency level of the mother on the academical success levels is found to be insignificant. The differences, according to sexes between general adjustment levels of the children whose have mothers with high empatic tendency levels are found to be in insignificant. Finally, the effect of empathic tendency of mothers on the adjustment levels of children is discussed in the frame of the related illustrations; the suggestions related to psychological counselling and future researchs are made.