İşletmelerde örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research to examine the relation between organizational justice perception and burnout in companies
- Tez No: 435413
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, küreselleşme, rekabetin şiddetlenmesi gibi birçok faktör nedeniyle, işletmelerin değeri maddi unsurlardan daha çok sahip olunan beşeri sermayesindeki bilgili ve yetenekli çalışan potansiyeli ile ölçülmektedir. Bu durumun ana sebebi rekabetin sınır tanımadığı pazardaki rekabet üstünlüklerinin ürün ya da hizmet odaklı değil, temelde bunlara hayat veren bilgi ve beceriler toplamından kaynaklanıyor olmasıdır. Değişen değerler çerçevesinde çalışanların yönetimi alanında örgütsel davranış alanındaki çalışmalar ön plana çıkmıştır. Örgüt içerisinde adalet ve çalışanların tükenmişlik algıları da bu çalışmalar arasında önemli yer edinmiştir. Örgütsel adalet; çalışanların yer aldıkları örgüt içerisinde algıladıkları adalet algısını ifade etmektedir. Tükenmişlik ise; fiziksel bitkinlik, bıkkınlık, sürekli yorgunluk, çaresizlik ve ümitsizlik duyguları, olumsuz benlik kavramının gelişmesi ile, yasama ve diğer insanlara karsı olumsuz tutumları içeren fiziksel, duygusal ve zihinsel boyutlu bir sendrom olan tükenmişlik sendromunun bireysel ve örgütsel düzeydeki sonuçları dikkate değer bir nitelik taşımaktadır. Türkiye merkezli çalışan uluslararası bir holdingin medya şirketinde yapılan bu çalışmada örgütsel adalet ve tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örnekleminde, medya şirketi çalışanları arasından 263 çalışan yer almaktadır. Veri toplamak amacıyla Maslach Tükenmişlik Envanteri, Örgütsel Adalet Anketi ve Demografik Bilgi Anketi kullanılmıştır. Anketler aracılığı ile elde edilen veriler SPSS 20 programı aracılığı ile Frekans dağılımı, Tek örneklem Kolmogorov – Smirnov testi, Spearman korelasyon analizi, MannWhitney U ve Kruskal Wallis analizleri ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; örgütsel adalet ve tükenmişlik arasında negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre çalışanların örgütsel adalet algılarının medeni durumlarına göre ve tükenmişlik düzeylerinin ise cinsiyetlerine, mevcut işyerinde çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Örgütsel Adalet, Tükenmişlik
Özet (Çeviri)
At the present time, the value of the company is measured with the potential of knowledgeable an skilled employees in owned humen capital rather than tangible elements due to many factors such as technological developments, the intensification of competition. Organizational justice; refers to the perceived fairness perceptions of employees within the organization they are located. Burnout has considerable outcomes in terms of both individual and organizational levels as this syndrome has physical and mental dimensions and includes physical exhaustion, long-term exhaustion, negative attitudes toward other people and living with progress in negative self concept. This survey which is applied on teachers purposes to examine the relation between organizational justice and burnout. This study was conductedin the media company of an international holding based in Turkey aimed to examine the working relationship between organizational justice and burnout.263 employees of the media company take part in the sample of the research. On the purpose of collecting data, Maslach Burnout Inventory, Organizational Justice Questionnaire and Demographic Questionnaire are used in the study. The data collected is tested by using Frequency distribution, One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test Spearman correlation analysis, Mann- Whitney U and Kruskal Wallis analysis with the assistance of SPSS 20 program. Survey results show that there is a significant relation between organizational justice perception and burnout. It is also determined that teachers' burnout levels differ according to whether they chose their professions willingly or not. It is observed that organizational justice perception and burnout level show no differences according to other demographic variables Keywords :Organizational Justice, Burnout