Çalışanların örgütsel adalet algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki: Denizli ilinde görgül bir araştırma
The relationship between employees' organizational justice perceptions and burnout levels: An empirical study in Denizli province
- Tez No: 794897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR BAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada çalışanların içerisinde bulundukları örgütle ilgili sahip oldukları adalet algıları ile yaşadıkları tükenmişlik arasındaki ilişkinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle detaylı bir literatür taraması yapılmış ve ulaşılan bilgiler ışığında örgütsel adalet ile tükenmişlik arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Bu modelin test edilebilmesi için uygulama kısmında örneklem olarak Denizli ilinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinde anket tekniğiyle 506 çalışandan veri toplanmıştır. Katılımcıların örgütsel adalet algılarını ölçmek için Niehoff ve Moorman'ın (1993) Örgütsel Adalet Ölçeği kullanılırken; tükenmişlik düzeylerini tespit etmek için özellikle Türkçe literatürde pek kullanılmayan Demerouti ve arkadaşlarının (1998) Oldenburg Tükenmişlik Ölçeği (OLBI) tercih edilmiştir. Yapısal Eşitlik Modeli yöntemiyle SPSS ve LISREL programlarında yapılan analizler neticesinde model desteklenmiş, örgütsel adalet algısının tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to scrutinize the relationship between employees' justice perceptions about the organizations they are employed and their burnout levels. To attain this goal, firstly literature was scanned and in accordance with the obtained knowledge, a research model for the relationship between organizational justice and burnout was developed. In order to test the model, in the application phase, data were gathered from a sample comprised of 506 employees working at industrial companies through questionnaires. While to measure the organizational justice perceptions of participants, Niehoff and Moorman's (1993) Organizational Justice Scale was utilized; to assess their burnout levels, in particular Oldenburg Burnout Inventory (OLBI) was preferred which has not been used much so far in Turkish literature. According to the analyses based on Structural Equation Modeling using SPSS and LISREL programs, it was indicated that the research model was confirmed, that is organizational justice perception has a significant effect on burnout.