İşlem hacmi değişimlerinin fiyatlar üzerindeki etkisi ve BİST'de uygulaması
Effect of variation of transaction volume on asset prices and an application on BİST
- Tez No: 435424
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan çalışmada, Borsa İstanbul'da hisse senetleri işlem gören ve 2004 ile 2015 yılları arasında iflas etmiş sekiz işletmenin iflaslarının kesinleştiği tarihten yaklaşık iki ile üç yıl öncesi zaman aralığında hisse senetlerinin fiyat-hacim ilişkisi incelenmiştir. Kurulan VAR modeli sonrasında hisse senedi fiyat değişimleri ile işlem hacmi arasındaki nedensel ilişki Granger nedensellik testi kullanılarak belirlenmiş ve ilişkinin tek yönlü olarak fiyatlardan işlem hacmine doğru olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, geçmişte fiyat-hacim ilişkisini borsa endeks verileri kullanılarak araştıran, ülkemizde ve yurt dışında yapılan çalışmalardan farklı olarak haklarında firma düzeyinde, özel nitelikli bilgi olması muhtemel firmaların verileri kullanılmıştır. Bu noktada iflas etmiş işletmelerin hisse senetleri üzerinde yapılan araştırmamızdan da Türk sermaye piyasa endeksleri üzerine yapılan çalışmalar ile benzer bulgular elde edilmiştir. Bunun sonucunda yatırımcıların, işletmelerin iflaslarının kesinleştiği tarihten son iki ile üç yıl öncesine kadar kayda değer bir çoğunluğunun işletmelerin mevcut durumu, gidişatı hakkında temel bilgiler ışığında kararlar almadıklarını, büyük oranda fiyat hareketlerini takip ederek yatırım kararı verdikleri yorumu yapılabilir. Anahtar Kelimeler :Fiyat-Hacim İlişkisi, Granger Nedensellik Testi, VAR Modelleri, İflas Etmiş İşletmeler, Pozitif Geri Besleme Hipotezi
Özet (Çeviri)
The study examines the price-volume relationship of eight failed firms' stocks issued between 2004 and 2015 about two and three years before the bankruptcy orders of these firms. The study has employed the VAR (Vector Auto Regression) framework for the analysis along with Granger Causality and the study shows one-way causality from returns to trading volume. In this study failed firms' stock price and volume data is used for potentially firm-specific information is likely to emerge. Thus the study differs from previous ones that investigates the price-volume relationship of stock market indexes. Furthermore same results are obtained with prior studies that investigating the price-volume relationship of stock market indexes in Turkey. The results can be interpreted as significant amount of traders follow positive feedback trading strategy rather than trading on fundamental information and values of stocks. Keywords :Price-Volume Relationship, Granger Causality Test, VAR Models, Failed Firms, Positive Feedback Hypothesis