Market efficiency and information content of financial statement earning announcements in ISE
Mali tablolardaki kar açıklamalarının pazar etkinliği ve bilgi içeriği açısından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na etkisi
  1. Tez No: 87184
  2. Yazar: S. ALP KELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET MALİ TABLOLARDAKİ KAR AÇIKLAMALARININ PAZAR ETKİNLİĞİ VE BİLGİ İÇERİĞİ AÇISINDAN İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINA ETKİSİ Ş. ALP KELER YÜKSEK LİSANS TEZİ, İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ DANIŞMANI: YRD. DOÇ. DR. AYŞE YÜCE HAZİRAN 1997, 91 SAYFA Bu çalışma dönemlik ve yıllık mali tablolardaki kar rakamlarının, 1992-1995 dönemi içinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazan'nda işlem gören Hisse Senetlerinin fiyatları ve işlem hacimleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Muhasebe haberleri ve fiyat/işlem hacmi arasındaki ilişki, iki bakış açısından incelenmiştir. Birinci test“bilgi içeriğinin ölçülmesi”olup, kar açıklamalarının hisse senedi piyasasına bilgi taşıyıp taşımadığını ölçmek için kullanılmıştır. Sonuçlar muhasebe karlarının açıklandığı gün oluşan hisse senetleri fiyat/işlem hacmi değişimlerinin, diğer günlerden farkının olmadığını ve istatistikel açıdan fiyat/işlem hacmi ve kar açıklamaları arasında bir bağlantı olmadığını göstermektedir. İkinci test“piyasa etkinliğinin ölçülmesi ”olup, kar rakamlarının hisse senetleri fiyatlarını etkileyecek ne kadar bilgi taşıdığı ve bu rakamların hisse senetleri fiyatlarına ne kadar sürede yansıdığını ölçmek için kullanılmıştır. Sonuçlar kar rakamlarının hisse senetlerinin fiyatlarını etkileyecek düzeyde bir bilgi taşımadığını ve bir kişinin erken öğrendiği bilginin önemi ne olursa olsun, o kişinin zarar etme olasılığının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MARKET EFFICIENCY AND INFORMATION CONTENT OF FINANCIAL STATEMENT EARNING ANNOUNCEMENTS IN ISE BY S. ALP KELER M.B.A. SUPERVISOR: ASSIST. PROF. AYŞE YÜCE JUNE 1997, 91 PAGES This study investigates the impact of earning values of quarterly and annual financial statement announcements on stock prices and trade volumes for the stocks listed in Istanbul Stock Exchange National Market during the time period 1992-1995. The relationship between accounting information and price/trade volume is examined from two aspects. The first aspect is“information-content test”and it measures the extent to which announcements convey information to the stock market. The results indicate that the price/trading volume changes on the day of the announcement is no different than any of the other date and no significance relationship is found between price/trading volume changes and earnings announcements. The second aspect is“market-efficiency test”and it investigates whether accounting earnings reflect factors that affect stock prices and how soon that information is assimilated into stock prices The results indicate that the accounting earnings does not reflect factors that affect stock prices and despite how strong the early information one has obtained, he can easily loose money.