Döviz kuru politikası ve Türkiye'de satınalma gücü paritesinin geçerliliği
The Exchange rate policy and the validity of purchasing power parity
- Tez No: 43543
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHABETTİN YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET 1980 sonrası Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikalarının esaslarını değerlendirmek ve satmalına gücü paritesi teorisinin geçerliliği konusunda bir analiz yapma amacını taşıyan bu çalışmada kur politikaları, 1994 yılı sonuna kadar yıllar itibariyle açıklanmıştır. 1980-1994 yılları arasını kapsayan dönemde satınalma gücü paritesinin bir çeşidi olan nisbi yorumu ülkemiz için teste tabi tutul muştur. Klasik Doğrusal Regresyon Analizi'nin uygulandığı testte sözkonusu dönemde satınalma gücü paritesinin geçerli olduğu bulun muştur. Belirtilen dönem itibariyle fiyat artışları ve döviz kurları değiş meleri de incelenerek Türk Lirası'nın aşırı ve düşük değerlenmesi açıklanmıştır. 78
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it isaimed to analyse the velidity of purchasing power parity theory and evaluate the principles of exchange rates policies that are practicised in Turkey after 1980. And the exchange rates policies are explaned until the and of 1994 in terms of the years one by one. Between 1980-1994 a proportional interpretation of purchas ing power parity had been tested in Turkey. In this test, Classical Lineal Regression Analyses is used and it is concluded that purchas ing power parity is valid. After the mentioned period, cost increasings and the changes on exchange rates are also examined and the excessive-low valuation on Turkish Lira are at the same time explaned. 79