Ortadoğu'da iktisadi işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the economic cooperation possibilities in the Middle East
  1. Tez No: 43544
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ABUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET t Türkiye'ni», gerek coğrafi, gerek kültürel, gerekse tarihi yönlerden bir çok ortak yönlerinin olduğu, Ortadoğu ülkeleriyle, bölgesel bazda İktisadi İşbirliği Teşkilatı oluşturma imkanlarının incelendiği bu tez çalışmasında, konu; teorik, siyasi ve iktisadi boyutlarıyla ele alınmıştır. Ortadoğu bölgesinde tasarlanan iktisadi işbirliği düşüncesinin gerçekleşip gerçekleşmemeni durumu, sadece İktisadi işbirliği Teorisi çerçevesinde sonuca varılacak bir düşünce değildir. Bu nedenle, komi bölgenin siyasi oluşumu, mevcut. meseleleri ve rejimleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bölgede, böyle bir iktisadi işbirliği oluşumu için gerekli olan alt-yapının olup olmaması da ayrı bir konudur. Bu açıdan, bölgenin durumu analiz edildiği vakit, iktisadi işbirliği içîn yeterli birikime sahip olmadığı gibi- bir durumla karşılaşılacaktır. Ortadoğu bölgesinde, mevcut kurulmuş bulunan bazı siyasi ve iktisadi organizasyonların değerlendirilmesinde ise; bu yapılanmaların, kuruluştun öte fonksiyon olarak ciddi bir işlevlerinin olmadığıyla karşılaşılacaktır. Sonuç olarak, bölgede iktisadi işbirliği teşkilatı için, henüz gerek siyasi, gerekse iktisadi faktörler yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the possibilities of an Economical Co-operation Organisation in the regional base Tor Turkey, that has many common characteristics with the oilier Middle East countries in terms of geographical, cultural and historical, is examined with theoretical, political and economical dimensions. Such considerations, that are about performing an Economic Cooperation in the region of Middle East can not be developed jus! by depending on the framework of the“Economic Theory”. For this reason, this issue must be evaluated in the frames of political, stmcturc, with its present problems and the regimes: Moreover, worrying to ha\e an economic sub-structure for cooperation is another subject of smdy. From such point of view, this region lacks of a ground above which a.cooperation with economic dimension can be performed. When the political and economical organisations are evaluated, it will be clearly seen that,, unfortunately, they are for away from being functional and efficiently. As a result, it can be concluded that, to develop an Economical Co operation Organisation, these haven't been sufficient both political and economical factors vet. m