Tohumun metalaşması: Türkiye örneği
The commodification of seeds: The case of Turkey
  1. Tez No: 435442
  2. Yazar: ÖZCAN EVRENSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tohumun metalaşmasını bugünden hareketle analiz etmeye kalkışan bu çalışmanın hareket noktası büyük bir organizma olan toplumun hücre biçimi olan meta biçimidir. Bu esastan haraketle de, meta biçiminin evrimi üzerinden, emek sürecinin ürünü olan bir kullanım değerinin, adım adım üretici güçlerin gelişmişliğine koşut olarak kurulan üretim ilişkileri ve değişen üretim tarzlarına bağlı olarak yeni belirlenimler kazandığı iddia edilerek metalaşmanın nasıl gerçekleştiği tartışılmaya çalışılmaktadır. Böylece emek süreci, aynı zamanda değer yaratma süreci ve değerlenme sürecinin taşıyıcısı haline gelmekte ve bu da son kertede her şey gibi tohumu da sermayenin ürünü yani artık değer yüklü bir meta olarak üretmenin koşullarını yaratmaktadır. Bunu sağlayan temel mekanizma ise ilk birikim olmaktadır. Bu çalışmanın özgün yanı ise muhtemelen burada ortaya çıkmaktadır. İlk önce tohumun metalaşmasını sağlayan ilk birikim sürecinin teknik boyutunun incelendiği çalışma, daha sonra üreticilerin üretimin nesnel koşullarından kopartılmasının toplumsal boyutuna eğilmektedir. Hem genel planda hem de Türkiye planında gösterilmeye çalışılan bu süreç, , en nihayetinde tohumun meta biçiminin nasıl sönümleneceğinin olanaklarını tartışmak bakımından yeni bir yaklaşım geliştirme iddiasındadır. Anahtar Kelimeler : Meta Biçimi, Metalaşma, Artık Değer, Sermaye, Tohum, İlk Birikim, Yeşil Devrim, Teknoloji, GDO, Fikri Mülkiyet, Sözleşmeli Üreticilik, UPOV, Tohumculuk Yasası, TİGEM, TÜRKTOB
Özet (Çeviri)
The origin of this study which tries to analize commodification of seed by today is the commodity form as a cell form of society that is a large organism. By following evalution of commodity form, it is claimed the use value that is product of labour process have some new forms with relation of production that is established with developing forces of production and changing mode of production. In addition, it is tried to discuss how to realize of commodificiation. In this way, process of labour is becoming carrier of process of creating value and volarization. Ultimately, like everything, seed is becoming a product of capital and conditions of production is created for producing commodity that has a surplus value. Fundemental mechanism that provides those conditions is primitive accumulation of capital. It should be pointed out that unique aspect of this study is presumably come in view here. First, technical aspect of primitive accumulation that provides commodification of seed will be examined. After that, social aspect of producers who were broken off objective conditions of production will be viewed. This process will be tried to show as both generally and spesificially in Turkey. All in all, this study is claimed to develop a new approach related to how to render non-commodity of society. Keywords : Commodity Form, Commodification, Surplus Value, Capital, Seed, Primitive Accumulation, Green Revolution, Technology, GDO, Intellectual Property, Contract Production, UPOV, Seed Law, TİGEM, TÜRKTOB