Küreselleşmenin geleneksel (Ekolojik) bilgi, yaşam ve kültür üzerindeki etkisi
The effect of globalization on traditional (Ecological) knowledge, life and culture
- Tez No: 950271
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Küreselleşme; ekonomik ve teknolojik yayılmanın ötesinde, kültürel bir dönüşüm süreci olarak yerel yaşam pratiklerini, geleneksel yapıları ve kültürel kimlikleri dönüştürmektedir. Bu dönüşüm; tarihsel gelişim çizgisiyle paralel olarak; Rönesans, reform, aydınlanma dönemi, kapitalizm, sanayi devrimi, modernizm ve postmodernizm hareketleriyle birlikte gerçekleşmiş ve sonucunda da yeni bir küresel kültür ortaya çıkmıştır. Oluşan bu küresel kültür, Geleneksel (Ekolojik) Bilgi (GEB) sistemlerinde ve yaşam biçimlerinde değişimlere sebebiyet vermekte, kültürel alanda özgünlüğün belirsizleşmesi, metalaşma, ticarileşme, bağlam ve çeşitlilik kaybı ve tektipleşme gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Yerel kültürler oluşan bu yeni popüler kültür karşısında zayıflamakta, GEB sistemleri unutulmakta veya işlevsizleşmektedir. Küreselleşmenin kültür üzerindeki olumsuz etkilerine karşı geliştirilen; yavaş hareketleri, çevreci girişimler, ata tohumu hareketleri, kooperatiflerin, kadın girişimcilerinin ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri, yerel ve merkezi yönetim uygulamaları gibi yerel ve küresel düzeydeki koruma çabaları gelinen noktada yetersiz kalmaktadır. GEB sistemlerinin, hukuki altyapının sağlanarak, fikri mülkiyet hakları, coğrafi işaretleme ve uluslararası iş birliklerinin geliştirilmesiyle koruma altına alınması gerekmektedir. Sürdürülebilir bir geleceğin sağlanması için GEB'in yerel toplulukların katılımıyla desteklenmesi, biyokültürel çeşitliliğin tanınması ve bu bilginin kuşaklar arası aktarımını güvence altına alacak bütüncül politikaların hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Beyond being a process of economic and technological expansion, globalization has emerged as a cultural transformation that reshapes local life practices, traditional structures, and cultural identities. This transformation which has evolved in parallel with historical milestones such as the Renaissance, Reformation, Enlightenment, capitalism, the Industrial Revolution, modernism, and postmodernism has ultimately given rise to a new global culture. This emergent global culture brings about significant changes in Traditional Ecological Knowledge (TEK) systems and ways of life, leading to challenges such as the erosion of cultural authenticity, commodification, commercialization, loss of context and diversity, and homogenization. Local cultures are weakened in the face of this rising popular culture, causing TEK systems to be forgotten or rendered dysfunctional. Despite the development of various protective efforts against the adverse cultural impacts of globalization —including slow movements, environmental initiatives, heirloom seed campaigns, cooperatives, women-led enterprises, civil society activities, and policies implemented by local and central governments— current measures remain insufficient. In order to safeguard TEK systems, there is a pressing need to strengthen the legal framework, expand intellectual property protections, promote geographical indications, and foster international cooperation. Ensuring a sustainable future depends on supporting TEK through active participation of local communities, recognizing biocultural diversity, and implementing holistic policies that secure the intergenerational transmission of this knowledge.