Mahalli kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi yöntemleri ve uygulamalar
Privatization of local government services
- Tez No: 43546
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİT AÇBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Özelleştirme 1970'li yıllardan itibaren önemli bir iktisadi politika olmuştur. Mahalli idareler alanında ilk özelleştirme, ABD ve İngiltere'de başlamıştır. Bu hareket bütün dünyayı, Özellikle gelişmekte olan ülkeleri de etkilemiştir. Hızlı şehirleşme süreci mahalli kamu hizmetleri talebini artırmıştır. Bunun için özelleştirme, mahalli idareler için önemlidir. 1980 yılı itibariyle bu global gelişme Türkiye'yi de etkilemiştir. Ülkemiz mahalli idareleri, hizmet üretiminde bir çok problemle karşı karşıyadır. Mahalli idarelerimiz, yeterli mali kaynaktan, modern teknik ekipmanlardan ve uzman personelden yoksundur. Bütün bunlar karşısında mahalli idarelerimiz özelleştirme gibi, akılcı ve esnek hizmet üretim yöntemleri uygulamak zorundadır. Mahalli seviyede zaten daha önceleri ihale, imtiyaz ve kiralama yöntemleri uygulanmakta idi. Bunların yarımda yap-işlet-devret ve şirketleşme gibi yeni metotlar da uygulanmaya başlanmıştır. Mahalli idarelerin özelleştirme yöntemlerini uygulayabilmeleri için, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Mahalli idarelerimizin temel fonksiyonları, planlama, koordinasyon, izleme ve denetleme olmalıdır. Sonuç olarak şu söylenebilir, özelleştirme, mahalli kamu hizmetlerinin üretiminde etkinliğin ve verimliliğin geliştirilmesi içinde en önemli çözüm yoludur. 122
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization has became an important economic policy since end of the 1970. At the beginning USA and United Kingdom have started to privatize their local government services. This activity has become widespread all over the world, espacially in developing countries. Privatization has become an importants matter for the local governments. Because rapid urbanization process has increaced the demand of local government services. This global development have been taken in Turkey since 1980. Our local governments olsa have many problems to demand local goverment services. They do not have sufficient financial resourses, modern tecnical equipment and expertise to meet these demands. For this reason the municipalities have to apply more rational and flexible methods like privatization. In local level; contracting-out, franchise, voucher, leasing are applied so far, new methods like“Built-Operate-Transfer”an“incorperation”have begun to meet local services. In order to ensure the methods of the privatization of municipal services smoothly operate, Built-Operate-Transfer method, The contracts of service and manegement should be supported and legalised by necessary amendments in he related regulation. The basic functions of the local governments should be such as; planning, coordination, follow-up and inspection. As a conclusion, The privatization of local government services is an important solution for upgrading the effectiveness the productivity in the local government services. 121