Belediye hizmetlerinin özelleştirilmesinin nedenleri, amaçları, kapsamı ve yöntemleri (Şanlıurfa Belediyesi örneği)
- Tez No: 52499
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada genel özelleştirme uygulama ve ilkelerinden hareketle belediye hizmetlerinin özelleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Çalışma üç bölümden meydana germektedir. Birinci bölümde özelleştirme kavramının niteliği ve tanımı hakkında geniş bilgi verilmiştir. Özelleştirmenin nedenleri, amaçları, kapsamı ve yöntemleri hakkında bilgi verildikten sonra özelleştirme uygulamalarından doğabilecek olası sorunlar ve çözüm yollan hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde özelleştirmeye öncelik eden ve özelleştirme uygulamalarını basan ile diğer ülkelere aktarabilen Amerika, İngiltere ve Fransa'daki belediye hizmetlerinin özelleştirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu ülkelerdeki mahalli idareler sistemi, mahalli idarelerin görev ve gelirleri anlatıldıktan sonra, bu ülkelerdeki belediye hizmetlerinin Özelleştirilmesi, özelleştirilen bazı yerel hizmetler ve belediye hizmetlerinin özelleştirilmesini destekleyen bazı bilimsel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ülkemize özgü belediye hizmetlerinin Özelleştirilmesi konusu ele alınmıştır. Bu bağlamda ülkemizde belediyelerin sorumlu olduğu görev ve hizmetler anlatıldıktan sonra 1580 saydı belediye kanununa göre belediyelerimiz için zorunlu ve ihtiyari olan görevler ele alınmıştır. Ülkemizde belediye hizmetlerinin yerine getirilmesinin tarihsel gelişimine değinilerek 1960'tan günümüze belediye gelirlerine ilişkin yapılan düzenlemeler ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca ülkemize özgü belediye hizmetlerini özelleştirmenin nedenleri, amaçlan ve kapsamı ele alınarak kalkınma planlarında ve yıllık programlarda belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan düzenlemeler anlatılmıştır. Uygulamada ülkemizde görülen belli başlı özelleştirme yöntemleri hakkında bilgi verilmiş somut bazı bilgilere ulaşabilmek için örnek olarak Şanlıurfa Belediyesinin özelleştirme uygulamaları ele alınmış, çalışma sonuç ve öneriler kısmı ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the privatization of municipality services is handled within the scope of general implementation and principles of privatization. The study is composed of three sections. In section one, comprehensive information aboutthe quality and defini tion of the concept of privatization is given. The couses aims condent and methods of privatisation after describingprivatizationrhethods, information about the problems which might be born during the implementation of pri- vatizationandtheirsolutionsare given. In section two, the privatization of municipality services in the U.S. A, England and France is mentioned who are the leaders of privatization and who successfully transferred their implementation experiences of privatiza tion to other countries. After giving details pertaining to the local adminis tration systems, the duties of the local administrations and their revenues, the reasons of privatization of municipality services in the aforementioned countries and some scientific studies supporting the privatization of some local services and municipality services which were privatized are ex plained in detail. In section three, the privatization of the municipality services which are specific to our country is handled. After explaining the duties and seite vices for which municipalities are responsible in our country, additional duties are handled which are compulsory for our municipalities in respect to income slices in accordance with the municipality article with number 1 580. After giving the historical development of fulfilling municipality ser vices in our country, adjustments pertaining to municipality revenues from 1960s up to our day are explained. Besides, in the same section, the rea sons of privatization of municipality services which are specific to our country, their goals and their scope are handled and the adjustments in de velopment plans and yearly programs directed at the privatization of mu nicipality services are described. Information about the main privatization methods applied in our country is given and the sample has been from mu- nicpality of Şanlıurfa the study is finalized with conclusion and sugges tions.