ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü hastalarında fibrinojen/albümin oranı ile syntax skoru arasındaki ilişki
Relationship between fibrinogen/albumin ratio and syntax scores in patient with non ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 435463
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Fibrinojen pozitif akut faz reaktanı olup inflamatuar süreçlerde plazma konsantrasyonu yükselmektedir. Fibrinojenin plazma viskozitesi ile olan güçlü korelasyonu da bilinmektedir. Yüksek plazma fibrinojen düzeyi gerek yıkımı sonucu oluşan fibrin gerekse de plazma viskozitesini artırdığından dolayı ateroskleroza meyili artırır. Albümin bir negatif akut faz reaktanı olup inflamatuar süreçlerde plazma konsantrasyonu düşmektedir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalarda düşük plazma albümin konsantrasyonu ile kardiyavasküler mortalite arasında ilişki gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, inflamatuar bir süreç olan aterosklerozun yaygınlığını gösteren bir parametre olarak fibrinojen / albümin oranının klinik pratikte yerini almasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015 ile Eylül 2015 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi'ne başvuran 40-93 yaş aralığındaki“Avrupa Kardiyoloji Derneği”2013 ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü kılavuzuna göre akut koroner sendrom tanısı almış 83 hasta alınmıştır. Syntax ve Gensini skoru ile aterosklerozun ciddiyeti ve yaygınlığı değerlendirildi. Hastalar Syntax skoruna göre düşük Syntax skoru (n:60), orta-yüksek Syntax skoru (n:23) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik ve klinik özellikler açısından benzer özellikli gruplar oluşturulmaya çalışıldı. Fibrinojen / albümin oranı iki grup arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Fibrinogen is a positive acute phase reactant its plasma concentration increases in case of inflammatory processes. Strong correlation between fibrinogen levels and plasma viscosity is also well-known. High fibrinogen levels increase tendency to atherosclerosis both fibrinogen degradation by products and increased plasma viscosity. Albumin is a negative acute phase reactant and its plasma level decreases during the inflammatory processes. Epidemiological studies have shown that there is a correlation between cardiovascular mortality low plasma level of the albumin. The purpose of this study is to show the clinical importance of fibrinogen/albümin ratio as an inflammatory parameter indicating the severity and extent of atherosclerosis. Material and methods: 83 patients between 40-93 ages who were admitted to Dicle University school of Medicine Department of Cardiology between January and September 2015 and diagnosed with acute coronary syndrome according to non-ST elevated myocardial infarction guidelines published on 2013 by European Society of Cardiology are included in this study. The severity and extent of atherosclerosis was assessed using Syntax and Gensini scores. Patients were divided into two groups according to their Syntax scores as medium-high Syntax score (n=23) and low Sytnax scores (n=60). Groups were matched on demographic and clinical characteristics. Fibrinojen / albümin ratio of the groups were compared.