Multipl skleroz hastalarında TH17 ile ilişkili IL-17 ve IL-23 düzeylerinin saptanması
Determination level of IL-17 and IL-23 related with tTH7 in patient with multiple sclerosis
  1. Tez No: 435464
  2. Yazar: MUHTEREM TAŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Multipl Skleroz (MS) ; merkezi sinir sisteminin (MSS ) yineleyici ya da ilerleyici, inflamatuar, demiyelinizan, dejeneratif hastalığıdır. Genetik yatkınlık zemininde çevresel etmenler ve otoimmun yanıt hastalık patogenezinde suçlanan önemli faktörlerdir. MS'li hastaların hastalıklı dokularında interlökin 17 (IL-17) üreten T helper (Th ) hücrelerine rastlanması, bu hücre grubunun inflamatuar ve otoimmün hastalıkların gelişiminde T helper 1 (Th1) ile birlikte rol aldığı görüşünü ortaya koymuştur. İnterlökin 23 (IL-23 ); T helper 17 (Th17) hücrelerinin stabilizasyonunu sağlayan bir sitokindir. Çalışmamızda Relapsing-Remitting MS (RR-MS ) hastalarında atak ve remisyon dönemi ile kontrol grubu arasında ölçülen serum IL-17 ve IL-23 düzeylerini karşılaştırmayı planladık. Bu çalışma ile MS hastalığının patogenezisine, takip ve yeni tedavi yöntemleri açısından katkı sunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis ( MS ) is an inflammatory, demyelinating and degenerative disease of central nervous system which can be progressive or relapsing. Environmental factors and autoimmune response are important factors that can be blamed for pathogenesis of the disease on the basis of genetic predisposition. Encountering T helper (Th) cells which produce Interleukin 17 (IL-17) in the diseased tissues of patients with MS has revealed the opinion that this cell group has a part with T-helper 1 (Th1) in the development of inflammatory and autoimmune diseases. Interleukin 23 ( IL-23 ) is a cytokine which provides the stabilization of T helper 17 (Th17) cells. In our study; we planned to compare the measured serum IL-17 and IL-23 levels between the control group and RR-MS patients in attack and remission periods. The aim of this study was to contribute to the pathogenesis of MS patients in terms of follow-up and new therapeutic approaches.