İhracatı teşvik tedbirleri ve 1980 sonrası Türkiye uygulamaları
Encouranges of export and Turkey applications after 1980's
  1. Tez No: 43549
  2. Yazar: AHMET İNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Il.Dünya Savaşı'ndan sonra dünya ticaretinde görülen değişiklikler, az gelişmiş ülkelerde sanayileşme çabalarım başlatmıştır. Hemen hemen bütün ülkeler dış ticaretle daha etkin olabilmek için ihracatlarını çeşitli şekillerde artinna yollarına gitmişlerdir. Bunu da ilıracaü teşvik tedbirleıiyle gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Türkiye uyguladığı ithal ikameci politikaları bırakarak, 1980'den sonra“ihracata yönelik sanayileşme stratejisi ”ni benimsemiştir. Bu tarihten sonra, ihracatı teşvik edici çeşitli tedbirleri etkin bir şekilde kullanmıştır. Bu sayede ihracatta büyük hamleler kaydetmiştir. Ancak, 1995 yılı başında“GATT”anlaşmaları gereğince, ilıracaü teşvik tedbirlerine bir sınırlama getirmek zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changes on the world trade afler II. World War, started industrial efforts in the lees developed countries. Almost all countries in order to be more efficient in foreign trade tried to increase their export. This was tried to be realized by subsidies. Turkey, after 1980fs by giving up the import substitation policies, adapted the strategy of export orierted industrilization. Following this date measurements dial are subsidizing the export have been used effectively. By the way, there were sharp increasies in export. However, at the begining of 1995, accordance with“GATT”principles, the export subsiday measuremants were had to be reduced in a si guiticant size.