Türkiye'nin uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği tahvil ihraçları: 1985-1995
Turkey's bond issues in international capital markets: 1985-1995
- Tez No: 43550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİT AÇBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkiye'nin uluslararası sermaye piyasalarında yeni teknikleri kullanması ve farklı enstrümanları ihraç etmesihalinde elde edebileceği göreceli avantajları ve bu piyasalardaki uygulamalarım incelemek için hazırlanmıştır. 1980'ler boyunca dış borçlarımızın uluslararası kuruluşlardan; özellikle çok uluslu kuruluşlardan sağlanan uygun koşullu krediler ile ikili anlaşmalarla OECD üyesi ülkelerden sağlanan kredilerden oluştuğu görülmektedir. Uluslararası finansal piyasalarda 1980'ler boyunca sağlanan gelişmeler karşımıza sadece mevcut piyasaların iş hacminde büyüme olarak değil aym zamanda bu alanda yeni düzenlemeler, uygulamalar ve yeni tekniklerin geliştirilmesi olarak da çıkmaktadır. Uluslararası finans kuruluşlarından sağlanan kredilerin özellikle sosyal amaçlı faaliyetlerde kullanılması ve maliyetlerin göreceli olarak düşük olması nedeniyle mevcut ağırlıklarının korunması önemlidir. Nitekim bu dönemde uluslararası kuruluşlardan sağlanan krediler aym düzeyde kalmakta, buna karşılık geleneksel finansman kaynaklarından yeni finansman kaynaklarına yönelişin ilk belirtileri, Türkiye'nin yurt dışındaki kredibilitesinin artmasının da etkisiyle ticari banka kredilerindeki artış ile kendini göstermektedir. Son on yılda Türkiye Cumhuriyetinin ödemeler dengesindeki iyileşmeler ve büyüme hızındaki artışlar Türkiye'nin uluslararası tahvil piyasalarından alternatif bir kaynak olarak yararlanmasını sağlamıştır. 173
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is prepared for the evaluation of Turkish experiance in relation with international capital markets and relative advantages which can be gained from the issuing different instruments and using new financial techniques in that markets. During the 1980' s, It is seen that our external debts are maintained from international institutions; concessional credits especially from multilateral agencies and credits from OECD countries with bilateral lenders. The development in international financial markets in 1980' s were not confined to an increase in transaction volume but new regulations along with new techniques have also emerged and extensively implemented. It is important to preserve the weight of credits obtained from international financial institutions on the account that they are being used for social ends and their terms are favourable. Figure indicate that their level stay the same whereas first signs of detour from traditional sources were being observed as the share of borrowing from commercial banks increase parallel with credibility of Turkey during last decade. The Republic of Turkey achieved improvement in balance of payments and high growth rates during that period which enabled Turkey to utilize international bond market as an alternative and important source of finance. 172