Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine 2012-2014 yılları arasında başvuran obez çocukların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the obese children who were admitted to Duzce University Medical School Hospital at 2012-2014
  1. Tez No: 435501
  2. Yazar: ŞEYMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Davranışsal ve çevresel faktörler son 20 yılda obezitedeki belirgin artıştan esas sorumlu olan faktörlerdir. Vücut kitle indeksi hesaplanması çocuklarda obezite taramasında kullanımı yaygın olarak kabul edilen bir metottur. Çocuklarda anormal vücut kitle indeksi eşik değerleri yaş ve cinsiyete göre spesifik olan persentil eğrilerinden belirlenir. Çocukluk obezitesindeki belirgin artış çocuklarda bozulmuş glikoz toleransı ve Tip 2 Diabetes Mellitus tanısında önemli artışa neden olmuştur. Bütün yaşlarda obezite tedavisi zordur ve obez çocuklar obez erişkinler haline gelmektedir. Tedavinin ana dayanak noktası diyetin düzeltilerek yaşam şeklinin değiştirilmesi ve fiziki aktivitenin artırılmasıdır. İlaç tedavisi ve bariatik cerrahi morbid obez adölesanlarda yaşam şekli değişikliğine bir yardımcı olarak düşünülmelidir. Retrospektif türde olan bu çalışmada 102 obez çocuk ve 58 normal vücut kitle indeksine sahip kontrol ile gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında tüm çocuklara tam bir fizik muayene yapıldı. İstatistiksel karşılaştırmalarda kikare testi, T testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Behavioral and environmental factors are primarily responsible for the dramatic increase in obesity in the past 20 years. Calculating body mass index is the most widely accepted method of screening for obesity in children. Abnormal body mass index cut-offs in children are determined by age- and gender-specific percentiles. The dramatic increase in childhood obesity has led to a marked increase in the diagnosis of impaired glucose tolerance and Type 2 Diabetes Mellitus in children. Obesity is difficult to treat at all ages, and obese children tend to become obese adults. The mainstay of treatment is lifestyle modification to improve diet and increase physical activity. Pharmacotherapy and bariatric surgery may be considered as an adjunct to lifestyle modification in morbidly obese adolescents. This retrospective study was conducted with 102 obese children and 58 control who have normal body mass index. In the study, all children was made a full physical examination. Chi-square test, T-test and Mann-Whitney U test was used for statistical comparison.