12 haftalık antrenman programının 11-14 yaş kız ve erkek atletlerin bazı fizyolojik ve motorik özellikleri üzerine etkileri
Tthe effects of 12-week training program on some physiological and motoric characteristics of 11-14 year-old girl and boy athletes
  1. Tez No: 435522
  2. Yazar: SERHAT KÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı; 12 haftalık antrenman programının 11-14 yaş kız ve erkek atletlerin bazı fizyolojik ve motorik özellikleri üzerine kronik etkilerini incelemek ve cinsiyet değişkenine bağlı olarak karşılaştırmaktır. Antrenman programının etkilerini belirlemek için boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), Cooper testi, 50 metre sprint testi, spirometrik ölçümler ve hematolojik ölçümler yapılmıştır. Yaşları 11-14 arasında değişen 20 kız, 17 erkek atlet çalışmamıza gönüllü olarak katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 12 week training program on some physiological and motoric characteristics of 11-14 years old girl and boy athletes and to contrast them according to gender. Height, weight, body mass index (BMI), Cooper test, 50 meter sprint test, spirometry measurements, hematological measurements were made to determine the training program. 20 female and 17 male athletes between the ages 11-14 participated in this study voluntarily.