Ortaokul öğrencilerinin harita okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
The identification of middle school students' map literacy levels
- Tez No: 746563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin harita okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Amaçlı örneklem türlerinden ölçüt örnekleme ile çalışma grubu belirlenmiştir. Araştırma 5. ve 6. sınıflardan dörder öğrenci, 7. sınıflardan beş öğrenci olmak üzere toplam 13 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem ve doküman ile elde edilmiştir. Araştırma verileri betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda 5. sınıflardan bir öğrencinin orta düzey, üç öğrencinin üst düzey okuma yaptığı anlaşılmıştır. 6. sınıflardan bir öğrencinin temel düzey, bir öğrencinin orta düzey, iki öğrencinin ise üst düzey okuma yaptığı belirlenmiştir. 7. sınıflardan nüfus yoğunluğu haritasında üç öğrencinin, beylikler haritasında ise dört öğrencinin üst düzey okuma gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. 7. sınıflardan bir öğrencinin beylikler haritasında temel düzey, nüfus yoğunluğu haritasında ise orta düzey okuma ortaya koyduğu anlaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında araştırmacı, öğretmen ve öğrencilere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out middle school students' map literacy levels. The qualitative research approach was used in the research. The study group was selected with criterion sampling, which is a purposive sampling method. The research was conducted with the participation of a total of 13 students (four fifth-grade students, four sixth-grade students, and five seventh-grade students). The research data were collected with a semi-structured interview form, which was prepared by the researcher, and via observations and documentation. The research data were examined with descriptive analysis. In the research, it was found that one fifth-grade student had a medium level of literacy and three fifth-grade students had advanced levels of literacy while one sixth-grade student had a basic level of literacy, one sixth-grade student had a medium level of literacy, and two sixth-grade students had advanced levels of literacy. Moreover, it was discerned that three seventh-grade students had advanced levels of literacy in the population density map and four seventh-grade students had advanced levels of literacy in the map of Anatolian Turkic emirates whilst one seventh-grade student had a basic level of literacy in the map of Anatolian Turkic emirates and a medium level of literacy in the population density map. In light of the findings obtained in the research, the researcher proposed certain recommendations for teachers and students.