Konik huzmeli bilgisayarlı tomografi görüntülerinin tedavi planlama amaçlı kullanımı
Treatment planning purposes use of cone-beam computed tomography images
  1. Tez No: 435565
  2. Yazar: ÖZLEM YAŞAR TOYKAN ÇİFTLİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı Elekta Synergy X-ray Volume Imaging (XVI) görüntüleme sistemleri ile elde edilen kilo voltaj konik huzmeli bilgisayarlı tomografi (kV-KHBT) görüntülerinin doz hesaplama amaçlı kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Yöntem: kV-KHBT görüntülerinin, görüntü kalitesini ve doğruluğunu arttırmak için sistem kalibrasyon ve kalite kontrol işlemleri yapılmıştır. BT numarası kalibrasyonu için Catphan® kalibrasyon fantomu kullanılmıştır. Tedavi planlama sisteminde (TPS) üç farklı plan oluşturulmuş ve kaydedilmiştir. GE Light Speed RT ve XVI görüntüleme sistemleri ile Rando Fantom baş ve toraks BT kesitleri elde edilmiştir. Kesitler üzerine kayıtlı planlar uygulanmıştır. Mutlak ve göreceli doz karşılaştırmaları farmer tipi iyon odası ve 2D Array düzlem dedektör kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: XVI sistem kalibrasyon işlemleri ardından görüntü kalitesi %3 iyileşmiştir. İki farklı görüntüleme sistemi ile oluşturulan planların MU (Monitör unit) değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. TPS ile iyon odası mutlak doz farkı 9F (9 alan) için % 1,25 ile % -1,48 ve 2F (2 alan) planlarda % -0,9 ile % 1,4 arasında bulunmuştur. Göreceli doz ölçümü sonuçları 3 mm DTA (Distance to agreement) %3DD (Dose difference) kriterleri için gama analizi ile δ
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to examine the images of kilovoltage cone beam Computed Tomography (kV-CBCT) obtained by Elekta Synergy X-ray Volume Imaging system (XVI) and investigate their use in patient dose planning calculations. Method: Calibration and quality control procedures had been made to improve the image quality of the kV-CBCT system. Cathphan® calibration phantom had been used for CT number calibration. 3 different plans had been created in the treatment planning system (TPS). Head and thorax CT scans obtained with GE Light Speed RT and XVI imaging system. Registered plans are implemented on the head and thorax Rando phantom sections. Absolute and relative dose comparisons had been made by using farmer type ionization chamber and 2D plane array detector. Absolute dose difference comparing the ion chamber with the TPS were found between; % 1,25- % 1,48 for 9F plan and % – 0,9 and % 1,4 for 2F plan respectively. Results: The image quality have been improved %3, after XVI system calibration procedures. There wasn't any significant difference between the MU (Monitor unit) values of the plans created by two different imaging systems. Ion chamber dosimetry and TPS absolute dose difference was found for 9F (9 field ) between 1.48 % and 1.25 % , for 2F (2 fields ) between % 1.4 and % -0.9. The results of relative dose-measuring criteria of gamma analysis were δ