Diyabetik ve obez hastalarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ile osteopontin düzeylerinin ilişkisi
Correlation of epicardial fat tissue thickness and osteopontin levels in diabetic and obese patients
  1. Tez No: 435590
  2. Yazar: ASİYE GÜLŞAH KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Obez ve diabetes mellitus (DM)'lu bireylerde epikardiyal yağ dokusu (EYD) kalınlığı, osteopontin (OPN) düzeyleri ve osteopontin ile epikardiyal yağ dokusu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mart 2015 ile Eylül 2015 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran bireyler üzerinde yürütüldü. Çalışmada toplam dört grup vardı. Grup 1: DM (-), Obezite (+); Grup 2: DM (+), Obezite (-); Grup 3: DM (+), Obezite (+); Grup 4: DM (-), Obezite (-). Her grupta 30 katılımcı vardı. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve diğer sosyodemografik özellikleri homojen tutuldu. Katılımcıların EYD kalınlığı, plazma OPN düzeyleri, beden kütle indeksi (BKİ), HbA1C düzeyleri ile kan lipitleri gibi parametreleri ölçüldü. Bulgular: Grupların yaş ortalamaları sırasıyla 45,2±1,88, 49,5±1,46, 49,3±1,45 ve 44,5±1,70 olup istatistiksel olarak fark yoktu (p>0,05). Çalışmaya alınan toplam katılımcıların % 53'ü kadın; % 47'si erkek olup, kadın/erkek dağılımı gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Gruplar arasında OPN değerleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to show epicardial fat tissue (EFT) thickness and osteopontin (OPN) levels, and to research correlation between EFT and OPN in people with obesity and diabetes mellitus (DM). Material and Method: This study was performed on patients admitted to Harran University Medical Faculty Endocrinology Polyclinic in March 2015 – September 2015. There were four groups. Group 1: DM (-), Obesity (+); Group 2: DM (+), Obesity (-); Group 3: DM (+), Obesity (+); Group 4: DM (-), Obesity (-). All groups had 30 participants. Age, gender and other sociodemographic features of participants were kept homogeneous. EFT, plasma OPN levels, BMI, HbA1C and plasma lipids, etc. of participants were measured. Results: The mean ages of all groups were 45.2±1.88, 49.5±1.46, 49.3±1.45 and 44.5±1.70, respectively. There was no statistical difference for mean age of all groups (p>0.05). Fifty-three percent of the participants were female, and forty-seven percent of the participants were male. Ratio of female/male was similar in all groups (p>0.05). There was no statistically difference between groups for plasma OPN levels.