Yeni tanı hipertiroidi hastalarında epikardiyal yağ dokusunun tsh reseptör antikoru ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship between epicardial fat tissue and tsh receptor antibody in patients with newly diagnosed hyperthyroidism
- Tez No: 435594
 - Danışmanlar: PROF. TEVFİK SABUNCU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Hipertiroidi hastalarında epikardiyal yağ dokusu (EYD) kalınlığını ve EYD'nin TSH reseptör antikoru (TRAb) ile ilişkisini araştırmak. Metod: Bu çalısma Ocak 2013 ile Ocak 2016 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Genel Dahiliye Polikliniklerine başvuran, TRAb (+) yeni tanı hipertiroidi hastaları (Grup1, n=26), TRAb (-) yeni tanı hipertiroidi hastaları (Grup 2, n=26) ve sağlıklı kontrolleri (Grup 3, n=26) olmak üzere yaş, cinsiyet, BMI gibi demografik özellikleri benzer ek hastalığı olmayan bireylerden oluşturuldu. Gruplar arasındaki EYD kalınlığı ekokardiyografi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1'de 17'si kadın, 9'u erkek, Grup 2'de 17'si kadın, 9'u erkek, Grup 3'de 17'si kadın, 9'u erkek vardı. Yaş ortalaması Grup 1'de 39.1 ± 11.3, Grup 2'de 38.6 ± 13.9, Grup 3'de 41.2 ± 13.1 idi. BMI ortalaması Grup 1'de 25.8 ± 4.5, Grup 2'de 26.1 ± 4.7, Grup 3'de 27.1 ±5.5 idi. Yaş, BMI ve cinsiyet açısından gruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık bulunmadı. Grup 1 ile Grup 2 arasında EYD kalınlığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In order to determine the EFT (Epicardial fat tissue) thickness in patients with hyperthyroidism and the relationship between EFT thickness and TRAb (TSH receptor antibody). Method: This study was performed in patients admitted to Harran University School of Medicine of Endocrinology and General Internal Medicine Outpatient Clinic between January 2013 and January 2016. TRAb (+) newly diagnosed hyperthyroidism patients (Group 1, n = 26), TRAb (-) newly diagnosed hyperthyroidism patients (Group 2, n = 26) and the healthy controls (Group 3, n = 26), including similar demographic characteristics with age, gender and BMI, and without comorbidity. EFT thicknesses among the groups were compared by echocardiography. Findings: There were 17 females and 9 males in each groups. Age average was 39.1 ± 11.3 in Group 1, 38.6 ± 13.9 in Group 2 and 41.2 ± 13.1 in Group 3. BMI avarage was 25.8 ± 4.5 in Group 1, 26.1 ± 4.7 in Group 2 and 27.1 ±5.5 in Group 3. There was no statistically difference among the groups in terms of age, gender and BMI. EFT thickness between Groups 1 and 2 was not statistically significant (p>0.05).