Bir yıl içerisinde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hematoloji polikliniğine başvuran anemi hastalarının epidemiyolojik çalışması
Epidemiological study on the anemia patients applying to the hematology polyclinic of the Medical Faculty of Harran University in a year
  1. Tez No: 435593
  2. Yazar: MEHMET AKİF İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KURNAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada bir yıl içerisinde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji polikliniğine başvuran anemi hastalarının değerlendirilmesi ve anemi tanısı için yapılan işlemlerin tespit edilmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOD: 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji polikliniğine başvuran hemoglobin değeri 12 g/dl'nin altı olan kadınlar ve hemoglobin değeri 13 g/dl'nin altı olan erkekler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik özellikleri, hastalık etiyolojileri ve buna bağlı yapılan ölçümler incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların 310(%71,1)'u kadın, 126(%28,9)'sı erkek, ortalama yaşları kadınların 36,7±15,6 erkeklerin 47,9±19,5 idi. Hastalarda kadın cinsiyet daha fazlaydı ve kadınların yaş ortalaması daha düşük bulundu. Hastaların laboratuar verileri normal dağılıma uyan ve normal dağılıma uymayanlar şeklinde iki ayrı tablo olarak yazılmıştır. Normal dağılıma uyanlara İndependent Sample T Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it was intended to determine the processes, performed for the diagnosis of anemia and the evaluation of the anemia patients, who applied to the Hematology Polyclinic of Medical Faculty of Harran University in a year. MATERIAL AND METHOD: Women and men, who applied to the Hematology polyclinic of the Medicine Faculty of Harran University between 1 January – 31 December 2015, and whose hemoglobin values were below 12 g/dl for women and 13 g/dl for men, were evaluated retrospectively. The sociodemographic features of the patients, such as age and gender, their disease etiologies and related measurements were analyzed. RESULTS: 310 (71,1 %) of the patients, which were included in the study, were female and 126 (28,9 %) were male, and their average age was 36,7±15,6 for women and 47, 9±19,5 for men. Among the patients, the number of women was higher and their average age was found to be lower. The laboratory data of the patients are written in two tables as the ones, complying with the normal distribution, and the other, not complying with the normal distribution. On those, complying with the normal distribution, Independent Sample T Test was used.