Normal popülasyonda tıbbi antropometrik ölçümlerin değerlendirilmesi
Evaluation of medical anthropometric measurements in the normal population
  1. Tez No: 435597
  2. Yazar: UMUT GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BURAK TÖNÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tıbbı antropometrik ölçümler Schober testi, modifiye schober testi, göğüs ekspansiyonu ölçümü, dorsal (torakal) Schober, el 3 parmak metakarpofalengeal eklem ekstansiyon (MKF) açısı gibi ölçümleri içermektedir. Biz bu çalışmamızda bu antropemetrik ölçümlerin normal değerlerinin ve alt-üst değerlerinin dekatlara göre belirlenmesi, ayrıca kilo, cinsiyet, gibi durumların bu ölçümler üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Bolu ilinde ikamet eden 18-60 yaş aralığındaki 495 erkek ve kadın sağlıklı birey gönüllülük esasına dayalı olarak bu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların 281'ini kadın, 214'ünü ise erkek bireyler oluşmaktadır. Çalışmamızda göğüs ekspansiyonunun yaşla birlikte azaldığı tespit edilmiş olup bu azalma erkeklerde özellikle 40 yaş sonrası belirginleşmektedir. Ayrıca kadın ve erkek cinsiyet arasında göğüs ekspansiyonu medyan değerleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Grup karşılaştırmalarına dayalı olarak uzun boy ile göğüs ekspansiyonu arasında pozitif korelasyon saptanırken, VKİ'nin 25'in üzerinde olması ılımlı negatif etkiye neden olmaktadır. Schober ve modifiye Schober değerleri her iki cinste yaşla birlikte azalmaktadır. Modifiye Schober değerleri yine hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşla birlikte azalma eğiliminde ve medyan değerler incelendiğinde asıl azalma kadınlarda 50, erkelerde 40 yaşından sonra görülmektedir. Schober ve modifiye Schober değerleri açısından medyan değerlere incelendiğinde erkekler lehine anlamlı bir fark olduğu ve bu farkın 50 yaş sonrasında daha da belirginleştiği saptanmıştır. Boy ile spinal mobilite testleri arasında ilişki saptanmamıştır. VKİ'nin spinal mobiliteye olan negatif etkisi sadece kadın katılımcılarda gösterilebilmiştir. Dorsal Schober test değerlerinin her iki cinste de boy ile doğru, VKİ ve yaş ile ters orantılı olarak değiştiği gözlenmiştir. Tıbbi antropometrik ölçümlerin alt ve üst sınırlarını belirleyebilmek için daha fazla sayıda olguyu içeren çalışmalara gereksinim mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Medical antropometric measurements are consist of Schober test, modified schober test, chest expansion, dorsal schober, 3th finger metacarpophalangeal joint extension angle. İn this study we aimed designate these antropometric measurements's normal values and min-max values according to decades and also effects of weigh, heigh, age, gender. 495 Persons who are in 18-60 years old and resident in Bolu province included this study. 281 of participants are women and 214 are men. İn our study, we determine that chest expansion is decreased with age and this decreasing is significant especially after 40 years in men. There is no significant difference in median values of chest expansion in male and female participants. İn group comparing, there is a positive correlation in long height and chest expansion, values greater than 25 in BMI cause mild negative effect. Schober and modified Schober values are decreasing with age in both genders. This decrease is significant after 50 years in men and after 40 years in women. Median values of Schober and modified Schober tests show significant difference in favour of men, and we determined this difference is significant after 50 years old. There is no relation determined between height and spinal mobility. Negative effect of BMI in spinal mobility is showed only in women participants. Dorsal Schober test is directly proportional with height, and inversely proportional with age and BMI. We need more studies that consist of more cases to determine lower and higher borders of medical antropometric measurements.