Nazal polipli hastalarda eozinofilik aktivite ile semptom ve radyolojik skorlama arasındaki ilişki
The relationship between eosinophilic activity and symptoms and radiological scoring in patients with nasal polyps
  1. Tez No: 435631
  2. Yazar: GÖKSEL GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EYİBİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı nazal polipozis (NP) hastalarında eozinofilik enflamasyonun şiddetinin; hastalığın oluşturduğu semptomların, radyolojik ve endoskopik bulguların şiddeti ile ne kadar korele olduğunu göstermek ve sonuç olarak, NP'de radyolojik, endoskopik ve semptomatik skorlar ile korelasyonu daha yüksek, yeni ve daha duyarlı olabilecek markerlar elde etmektir. Çalışmaya 2014 Mayıs- 2015 Eylül tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi kliniğinde, NP nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan 50 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, koku alma bozukluğu ve yüz-baş ağrısı semptomlarının VAS skorları, endoskopik polip skorları, Lund-MacKay BT skorları kaydedildi. Polip dokusundaki TGF-β, IL-5, IL-10, eotaksin-1, eotaksin-2, IgE, TNF-α, MBP, GM-CSF, MPO, EKP, RANTES konsantrasyonları Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü ve klinik bulgular ile korelasyonu değerlendirildi. Elde edilen verilere göre; astımlı hastalarda IL-10 ile polip büyüklüğü arasında, eotaksin-2 ile sfenoid sinüs BT skoru arasında, TGF-β ile frontal ve sfenoid sinüs BT skoru arasında, RANTES,GM-CSF ve MPO konsantrasyonu ile burun akıntısı arasında, MPO düzeyleri ile ön etmoid, frontal sinüs ve total BT skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde pozitif korelasyon görüldü. Ayrıca astım, alerji ve aspirin intoleransı olmayan hastalarda koku alma bozukluğu ile TGF-β, IL-5, eotaksin-1, eotaksin-2, IgE, TNF-α , MBP arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde pozitif korelasyon görüldü. Sonuç olarak; NP hastalarında eozinofilinin şiddeti arttıkça hastalığın kliniğinin de şiddeti artmaktadır. NP dokusundaki eozinofili ile ilişkili sitokin ve kemokinler, semptomların ve endoskopi ile BT skorunun şiddetini belirleyen ana unsurlar olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show correlation between eosinophilic enflammation severity and the symptoms of the disease, radiological and endoscopic findings severity; and as a result, to get new and more sensitive markers that may be correlated with symptoms, radiological and endoscopic findings severity in patients with nasal polyposis (NP). 50 patients who underwent endoscopic sinus surgery because of NP between May 2014 and September 2015 in the Otolaryngology and Head and Neck Surgery Clinic of Gazıosmanpasa University Health Research and Application Center, have been subjected to this study. Patients preoperative endoscopic polyp scores, Lund – MacKay CT scores and VAS scores of nasal congestion , anterior nasal discharge, postnasal discharge , loss of smell and facial pain-headache symptoms were recorded. TGF-β , IL-5 , IL-10 , eotaxin -1, eotaxin -2 , IgA, TNF- α , MBP , GM-CSF , MPO , ECP , RANTES concentrations in polyp tissue was measured by enzyme-linked immunosorbent assay ( ELISA) and evaluated the correlation with clinical findings. According to the obtained data; in patients with asthma , we found statistically significant positive correlation between IL- 10 and polyp size, between eotaxin-2 and sphenoid sinus CT scores, between TGF- β and the frontal, sphenoid sinus CT scores, between RANTES, GM-CSF and MPO concentration and anterior nasal discharge, between MPO levels and anterior ethmoid, frontal sinuses and total CT scores. We also found statistically significant positive correlation between olfactory disfunction and TGF- β , IL-5 , eotaxin -1, eotaxin -2 , IgE, TNF- α, MBP concentration in patients without asthma, allergy and aspirin intolerance. As a result; in patients with NP, severity of the disease is increasing with increasing severity of eosinophils. Cytokines and chemokines in NP tissue which associated with eosinophilia may be the main factors determining the severity of symptoms, endoscopic and CT scores.