Karaciğer naklinde teleskopik bilier rekonstruksiyon tekniği ve bir yıllık sonuçları
- Tez No: 435639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Safra yolu komplikasyonları (SYK), sık insidansı, uzun tedavi süreci, greft ve alıcı sağ kalımı üzerine olan etkileri nedeniyle karaciğer nakli sonrası en önemli komplikasyonlar arasında yer almaktadır. Yakın zamandaki raporlarda morbidite oranı % 50, mortalite oranının ise % 30 lara kadar çıktığı bildirilmiştir. Safra anastomozu komplikasyonlarının en önemli nedenlerinden birinin arteriel iskemi olduğu bilinmektedir., Merkezimizde son bir yıl içerisinde yapılan karaciğer nakillerinde, teleskopik safra yolu anastomoz tekniği ile, mukozal safra yolu anastomozu yapılan hastaların sonuçlarını sunmayı amaçladık Materyal - Metod: 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilen toplam 203 karaciğer naklinden 56 sına teleskopik bilier anastomoz uygulandı. Bu hastalardan 50 si araştırma kapsamında değerlendirildi ve kontrol grubu da 52 hastadan oluşan standart anastomoz yöntemi hastalarından seçildi. Hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların ilk üç aylık anastomoz komplikasyonları, Fisher Ki-kare ve Mann Whitney-U istatistiksel analiz yöntemleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Biliary complications are one of the most important complications of liver transplantation because of the effect on recipient and graft survival, frequent incidency and long treatment period. It has been reported with % 50 morbidity and % 30 mortality rates in recent studies. It has been known that, one of the most important reason of biliary anastomosis complications is arteriel ischemy. We aimed to present the results of telescopic biliary anastomosis technique that performed to the mocosa of the main biliary duct. Patients and Methods: Fifty six telescopic biliary reconstruction has been applied to totally 203 of patients during 2015. Fifty of those and 52 of standart reconstruction patients were chosen to evaluate. Patients were scanned retrospectively. Statistical analyses made with chi-square and mann whitney-u tests fort he complications of first 3 months.