Karaciğer naklinde middle hepatik ven ve sağ inferior hepatik ven rekonstrüksiyonunda polytetrafluoroethylene greft kullanımı ve tıkanmama oranları üç yıllık sonuçlarımız
The usage polytetrafluoroethylene greft in middle hepatic ven and right inferior hepatic vein reconstruction during liver transplant and occlusion rates of our three year results
- Tez No: 435638
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: CVKN'de,modifiye sağ lob takılan hastalarda kullanılan PTFE greftaçık kalma oranının değerlendirilmesi, açık kalma oranını etkileyen faktörlerin ve olası greft ilişkili komplikasyonların incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: 2013-15 yıllarında CVKN yapılan ve modifiye sağ lob grefti takılan, yaşları 17-74 arasında değişen 168 alıcı çalışmaya dahil edildi. Postoperatif takiplerde çekilen MSCT venöz fazları retrospektif olarak incelendi. Hastalara kullanılan PTFE greftlerin tıkanma zamanları değerlendirildi. Eş zamanlı olarak GRWR değerleri ve postoperetif 1 aylık laboratuar bulguları da çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Kullanılan PTFE greft açık kalma oranları, kriyopresipiyegreftlerinkinden düşük bulundu. Greft lokalizasyonuyla açık kalma süreleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı. GRWR değerleri ile tromboze olan greftlerintıkanma zamanları arasında korelasyon tespit edildi. Kullanılan PTFE greft çapı ile açık kalma süresi arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: PTFE greftler erken dönem açık kalma oranlarının yüksek olması nedeniyle, kriyopresipiyegreftlerin bulunmadığı şartlarda ancak mevcut komplikasyon potansiyelleri akılda tutularak rekonstrüksiyon amaçlı kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: In LDLT, the evaluation of PTFE graft patency rates in patients undergoing modified right lobe transplantation, we aimed to investigate the factors affecting the rate of graft patency and possible associated complications. Materials and Methods: LDLT made in the 2013-2015 years and modified right lobe graft is inserted, aged 17-74, were included in the 168-consuming work. Postoperative follow-up were analyzed retrospectively withdrawn MSCT venous phase. Used PTFE graft was evaluated in patients congestion times. GRWR simultaneously value and postoperetif 1 month laboratory findings were included in the study. Results: PTFE graft patency rates, cryoprecipitate grafts were lower than hatred. There was no significant difference in graft patency time with localization. The correlation between blockage time of the thrombosed graft with GRWR values were determined. There was no significant relationship between the diameter of the PTFE graft and patency time. Conclusion: PTFE graft patency due to the high rates of early, in terms of the absence of cryoprecipitate graft, but it can be used for reconstruction of the existing potential complications in mind.