Kardiyak üfürüm ve göğüs ağrısı nedeni ile çocuk kardiyoloji polikliniğine yönlendirilen hastalardaki sessiz romatizmal kardit sıklığının saptanması
Determination of silent rheumatic carditis in patients guided to cardiology polyclinic with cardiac murmurs and chest pain
- Tez No: 466455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çocuk kardiyoloji polikliniğine üfürüm ve göğüs ağrısı nedeni ile yönlendirilen 5-18 yaş aralığındaki çocuklarda ekokardiyografi ile sessiz romatizmal kardit sıklığının saptanması. Yöntem ve gereç: Mart 2016 - Ocak 2017 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine üfürüm ve göğüs ağrısı nedeni ile başvuran 847 hasta çalışmaya dahil edildi, 39'unda kardit saptandı. Kardit tanılı hastaların demografik verileri, üfürüm, göğüs ağrısı olup olmadığı, yakın zamanda geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu varlığı, tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, C reaktif protein, Anti-streptolizin O değeri, ve ekokardiyografi sonuçları kaydedildi. Oskültasyonla patolojik üfürümü olmayan ancak Doppler ekokardiyografi ile patolojik mitral ve/veya aort yetmezliği saptanan hastalara sessiz kardit (subklinik kardit) tanısı konuldu. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 847 hastanın 30'unda (%3,5) sessiz kardit, 9'unda (%1,1) klinik kardit kardit tespit edildi. Kardit saptanan hastaların 23'ü (%59) üfürüm ile başvururken, 16 (%41)'sında göğüs ağrısı vardı. Sessiz kardit tanısı konulan 30 hastanın 20'si kız (%66,7 ), 10'u erkek ( %33,3), klinik karditli 9 hastanın 6'sı (%66,7) kız, 3'ü (%33,3) erkekti. Sessiz kardit tanılı 17 (%56,7) hastada daha önce geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu, 10 (%33,3) hastada antibiyotik kullanım öyküsü vardı. Klinik karditli 5 (%55,6) hastada geçirilmiş enfeksiyon öyküsü varken, 3 (%33,3) hastada antibiyotik kullanım öyküsü vardı. Sessiz kardit tanılı hastalarda en sık mitral yetmezliği (%70), ikinci sıklıkta aort yetmezliği (%56,6), nadir olarak triküspit yetmezliği birlikteliği (%10) gözlenirken, klinik kardit tanılı hastalarda en sık mitral yetmezliği (%88,9), ikinci sıklıkta aort yetmezliği (%66,7), daha az sıklıkta triküspit kapak yetmezliği birlikteliği (%11,1) gözlendi. Kardit saptanan hastalar Benzatin penisilin G profilaksisine alındı. Akut faz değerleri yüksek olup klinik kardit tanısı alan hastalar servisimize yatırılarak antienflamatuvar tedavi verildi. Sonuç: Fizik muayenede klinik kardit bulgusu olmaksızın ekokardiyografide valvülit bulgularının saptanması subklinik kardit tanısını desteklemektedir. Akut romatizmal ateş kuşkusu olan bütün hastalara ekokardiyografi yapılması erken dönemde sessiz kardit tanısı için, hem de takipte prognozu değerlendirmek için önemlidir. Sessiz kardit hakkında hekimler bilgilendirilmeli ve hastalara mutlaka sekonder profilaksi uygulanmalıdır aksi takdirde ikincil koruyucu tedaviyi yetersiz alacakları veya alamayacakları için, bu hastalar yineleyen ataklar ile daha ağır ve erken Romatizmal kalp hastalığı ile karşılaşabilecektirler.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study,it was aimed to assess clinical and epidemiological features, laboratory findings, applied treatments and complications of patients who were referred to Meram Training and Research Hospital- Pediatric İnfectious Disease Clinic, retrospectively. Method: This study was performed between December 2014- July 2016 in Meram Training and Research Hospital- Pediatric İnfectious Disease Clinic. Study population was composed by 50 children with brusellosis diagnosis. Results: 46% of the patients were female and 54% were male and median age was 10,3 ±3,2 age (age range minimum 5 age-maximum:18 age). It was observed that patients were referrred most frequently in spring and summer seasons. The number of patients who applied from the rural area was 84%. Most frequent referral was from Central Anatolia Region (%92). Eighty percent of the patients had a history of eating raw milk cheese and 52% had an animal contact history. Brucellosis history in the family environment and immediate surroundings was found in 44% of the patients.Considering referral symptom duration, 88% of the patients were acute and 12% were subacute. According to frequency order, referral complaints of our patients were 70% arthralgia, 64% fatigue, 60% anorexia and 50% fever. Whereas the most common physical examination findings were arthralgia in 40% of patients, in respect to frequency order; fever in 34%, splenomegaly in 28%, hepatoseplenomegaly in 16%, hepatomegaly in 12% were detected. Erythrocytes sedimentation rate elevation 26%, CRP elevation 22%, AST elevation 30%, ALT elevation 32% were found. The hemoglobin median value was 11 g / dL, mean white blood cell value was 6955 ± 1820 / mm³, mean platelet count was found to be 225000 ± 60300 / mm³. Serum agglutination titer at the rate of 88%, serum immunocapture test at the rate of 96%, ELISA at the rate of %88 were found positiveand the agent culture rate of blood culture which was taken from %34 of the patients was found as %35. As complication,patients were monitorized by the reason of 8% pancytopenia, 8% hepatitis , 12% osteoarticular involvement.It was observed that all the patients of 50 patients who use antiobitic, were recovered. At the follow-up between 7-14. days of treatment, serum immunocapture agglutination titers were fallen. There was no patients in whom drug side effect, abnormalilty of laboratory findings and relapsewere observed. Conclusion: Brusellosis which is endemic for our country, should be considered in patients with fever, arthralgia/ arthritis,hepatosplenomegaly referral; family history, occupation with stock farming, raw milk and milk product consumption should be questioned and tests for this disease should be wanted. Community should be raised awareness of brusellosis and eradication should be provided for this disease which has severe complications if it is not be treated.