Masum üfürüm duyulan çocukların ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiography chi̇ldren wi̇th i̇nnocent murmur
- Tez No: 452995
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, pediatrik kardiyoloji polikliniğinde masum üfürüm ön tanısı ile ekokardiyografik (EKO) inceleme yapılan çocukları araştırdık.Ocak 2010 ile Aralık 2011 tarihleri arasında, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Polikliniğine üfürüm nedeniyle getirilen yaşları 1 ay-18 yaş (ortalama 52,2ay ±41,9) arasında değişen asemptomatik 495 çocuk çalışmaya alındı. Bu çocukların hepsinde 1-3. derece arasında değişen şiddetlerde ve özelliklerde üfürüm mevcuttu. Çocuklar, yaş, cinsiyet, fizik muayene bulguları ve EKO bulguları ile değerlendirildi.Masum üfürümü olan çocukların EKO bulguları değerlendirilerek minör kardiyolojik EKO bulgularının eşlik edip etmediğini araştırdık. AV kapak yetmezliğine neden olabilecek yapısal veya anatomik anormallikler dışlandıktan sonra yapılan takiplerde yetmezlik ilerlemiyor ve kardiyak fonksiyonlarda bozulma gözlenmiyor ise masum üfürüm olarak kabul edildiğini biliyoruz..Bizim çalışmamızda, çocukların 209'u (%42,2) kız, 286'sı (%57,8) erkek idi. Yaşları 1-202 ay arasında değişen, boy ortalamaları 50-175cm (102,2±28,8) ve vücut ağırlık ortalamaları 3,70 ile 97 arasında değişen (18,8±12,9) çocukların 200'ünde (%40,4'ünde) minimal TY; 65 hastada (%11,6'sında) minimal TY+ fizyolojik MY; 306 çocukta (%54,8'inde) PFO saptandı. PFO saptanan çocukların 125'i kız, 180' i erkek idi. 26 hastada (%4,7'inde) Minimal TY+ fizyolojik MY+ LV içerisinde aberran bant, 171 çocukta (% 30,6'sında) LV içinde aberran bant; 7 çocukta (%1,4 ünde) her atımda izlenmeyen trivial AY; 11 hastada (%2'sinde) minimal TY+minimal PY birlikteliği gösterildi. Bulgularımızın bilinen masum üfürüm nedenlerine eşlik ettiği görüldü.Bu bulgular sonucunda masum üfürümü olan çocuklar EKO ile incelendiğinde çeşitli yapısal ve minimal farklılıkların olabileceği ve bu farklılıklarında üfürümün karakterini etkileyebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, children was investigated with echocardiography (ECHO) in pediatric cardiology clinic that with the diagnosis of an innocent murmur.Between January 2010 and December 2011, 558 asymptomatic children was included in the study, with the diagnosis of murmur that ages 1 month-18 years (mean 52,2ay±41,9) at Fatih University Faculty of Medicine Hospital, Pediatric Cardiology Clinic. Murmurs, were varying one and third degrees of severity. All of cihldren was analyzed their gender, age, physical examination findings and by echocardiography.209 (42.2%) of the children were female and 286 (57.7%) were male. Their age ranging from 1 to 202 months (52,2 ± 41,9), height of 50-175cm (102,2 ± 28,8) and body weight ranging from 3.70 to 97 (18,8 ± 12,89). Minimal TVR have been seen 200 children (40.4%), minimal TVR+ physiological MVR have been seen 65 children (11.6%). PFO have been detected 306 children (54,8%). Childrens with PFO were 125 girls and 181 were male. LV aberrant band have been 171 children (30,6%). Minimal TVR + physiological MVR+ LV aberrrant band have been seen 26 children (4,7%), trivial AVR habe been seen 7 children (1,4%), minimal TVR + minimal PR have been seen 11 chidren (2%). Our results associted with innocent murmur?s known reason.İn our study, ECHO findngs of children with innocent murmurs have been invastegated. After exclueded cause of structural or anatomical abnormalities of AV valve regurgitation and abnormal cardiac function, we can fallow up these patient diagnosis with innocent murmur.