Öğrencilerin öğretim elemanlarından algıldıkları mobbing düzeylerinin örgütsel adalet algı düzeyleri üzerine etkisi
The effect of mobbing from instructors as perceived students on the levels of organizational justice perceived BY them
- Tez No: 435682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının maruz kaldıkları mobbing (psikolojik taciz) davranışlarıyla örgütsel adalet algı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, Kayseri ve Uşak İlleri 2014 –2015 eğitim öğretim yılı 29 Öğretim Elemanı 268 öğrenci oluşturmaktadır. Mobbinge (Psikolojik tacize) maruz kalanları belirlemek üzere Einarsen (1996) tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin orijinal Norveççe formu 21 maddeden oluşmaktadır. Mobbingi ölçmek için Cemaloğlu (2007) tarafından Türkçe'ye 21 soruluk ölçek olarak, üç ayrı dil uzmanından yardım alınarak uyarlanan olumsuz davranışlar ölçeği (NAQ) kullanılmıştır. Öğretim elemanları ve öğrencilerin örgütsel adalet algılarını ölçmek üzere, Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen Örgütsel Adalet Ölçeği'nden (JusticeScale) yararlanılmıştır. Öğretim elemanlarının olumsuz davranışlara maruz kalma düzeyi ile örgütsel adaletin adil etkileşim boyutu arasında negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study investigates whether there is a significant correlation between the mobbing attitudes which university students and instructors are subjected to and their perception of organizational justice. The population of the study comprises 29 instructors working and 268 students studying in the provinces of Kayseri and Uşak in the 2014-2015 educational year. In determining the individuals subjected to mobbing, the scale developed by Einarsen (1996) was used. The original form of the scale, which is in Norwegian, is composed of 21 entries. In measuring the mobbing, the Negative Attitudes Scale, which has been translated into Turkish by Cemaloğlu (2007) by receiving help from three linguists in the form of a 21-entry scale. in measuring the organizational justice perception of instructors and students, the Organizational Justice Scale developed by Niehoff and Moorman (1993) was used.