Yeni tanı almış hipertansiyon hastalarının tuz tüketiminin saptanması
Determination of the newly diagnosed patients with hypertension salt intake
  1. Tez No: 435683
  2. Yazar: GÜLSÜM ELEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Balıkesir Dursunbey Devlet Hastanesinde 26 -75 yaş aralığında ki 23 kadın, 17 erkek olan toplam 40 yetişkin yeni tanı almış hipertansiyon hastasının tuz tüketimlerinin saptanmasını belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Katılımcılara bireylerin genel bilgileri, sağlık ve beslenme durumu, besin tüketim durumunu saptamak amacıyla soruşturma yöntemi kullanılarak karşılıklı görüşme ile anket uygulanmıştır. Anket formunda bireylere sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite durumları, tuz tüketimleri, hipertansiyon hakkında bilgi düzeylerini saptamak amacıyla sorular sorulmuştur. Bireylerin tuz tüketimlerini saptamak amacıyla bir günlük besin tüketim kayıtları tutulmuştur. Araştırma kapsamına alınan bireylerin % 42,5 erkek ve % 57,5 bayan olup, ortalama yaşı 51,09 ±11,9 yıl olarak bulunmuştur. Beden kütle indeksi ortalaması 30,04±4,3 kg/m²'olarak saptanmıştır. Katılımcıların %20'si Sigara kullanıyor iken %67,5'i kullanmıyor olup % 12,5 daha önce kullanmış olup bırakmıştır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin % 30'u, lise ve daha yüksek eğitim, % 70 'i ise ortaokul ve daha düşük eğitimli bulunmuştur. Yaş, boy uzunlukları, beden kütle indeksi gibi nicel verilerin aritmetik ortalamaları (X±SS) hesaplanmıştır. Katılımcıların bir günlük besin tüketimlerine bakıldığında tuz tüketimi günlük alınması gereken değerin (Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi 2015) erkek bireylerde % 166, kadın bireylerde ise %147,9 üzerindedir. Cinsiyete göre katılımcıların sodyum tüketimine bakıldığında erkek bireylerin sodyum tüketimi kadın bireylere göre daha fazladır, erkeklerin sodyum tüketimi kadınlardan istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study Balikesir Dursunbey State Hospital in the 26 -75 age range of 23 women, 17 men have been executed a total of 40 adults who planned to determine the detection of salt consumption in newly diagnosed patients with hypertension. Participants to the general information of the individual, the health and nutritional status, food consumption surveys using face to face interviews with the investigation method was applied to determine the situation. Survey individuals in the form of a healthy diet, questions were asked about physical activity status and salt consumption. A-day dietary record was held to determine the salt intake of the individual. Of the individuals in the study 42.5% male and 57.5% were female, with an average age of 51.09 ± 11.9 years. The mean body mass index 30.04 ± 4.3 kg / m²'olarak respectively. While 20% of respondents smoke is not using the left has used 67.5% 12.5% previously. 30% of individuals in the study, high school and higher education, 70% were considered to be secondary and less educated. Age, height, arithmetic average of quantitative data such as body mass index (X ± SD) was calculated. Participants of the value of a daily food consumption to be taken in retrospect daily salt consumption (Turkey Nutrition Guide 2015) 146% in males, while in female subjects is above 129.4%. When the participants by gender sodium consumption to look sodium intake of men to women is higher than the individual members, sodium intake was significantly higher in men than women statistically significant.