Down sendromlu çocukların beslenme alışkanlıkları, boya göre ağırlık düzeyleri ve ailelerinin beslenme bilgilerinin değerlendirilmesi
The assesment of children with down syndrome's eating habit according to their weight level as compared to their height and their parents' nutritional knowledge
- Tez No: 435681
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Down sendromlu (DS) çocukların beslenme durumları ile ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışma DS'de beslenme durumunu değerlendirmek, DS'de sıklıkla karşılaşılan obezite durumunu incelemek ve ailelerinin beslenme bilgi düzeylerini saptamak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul ili içerisinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine giden 8-15 yaş arası 32 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların ailelerine yüzyüze anket çalışması uygulanmıştır. Aileye ve çocuğa ait genel bilgiler, çocuğun beslenme durumu ile ilgili sorular içermesinin yanısıra çocuk için 1 günlük besin tüketim kaydı anket uygulanan ebeveyn tarafından alınmış ve analiz edilmiştir. Çocuğun yaş, boy, ağırlık düzeyler ile çocukların persentil değerleri hesaplanmış ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çocukların %59,5'inin obez, %12,5'inin hafif şişman, %28'inin normal ağırlıkta olduğu saptanmıştır. Öğün alışkanlıkları incelendiğinde %84,4'ünün 3 ana öğün; %43,8'inin 2 ara öğün ve 28,1'inin 3 ara öğün yaptığı saptanmıştır. Ara öğün tercihlerine bakıldığında çoğunluğun çikolata, bisküvi, cips gibi atıştırmalıklar tercih ettiği görülmüştür. Enerji ve besin ögeleri düzeyleri incelendiğinde, günlük alınması gereken protein ve karbonhidrat miktarının üzerinde bir tüketim saptanmıştır. Bununla birlikte posa tüketimi her iki cinsiyette de yetersiz bulunmuştur. Ailelerin %71,8'i beslenme bilgi testindeki soruların %50 ve daha azını doğru yanıtlayabilmiştir. Ailenin beslenme bilgisi ve alışkanlıkları DS'li çocuğunun beslenme durumu üzerinde büyük rol oynamaktadır. DS'li çocuklar obezite açısından risk altında olması sebebiyle hem ailelere yeterli beslenme eğitimi verilmeli hem de aileler bir beslenme uzmanından yardım almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
There have been limited number of recearches about eating habits of children with down syndrome. This research has been conducted to examine obesity that is frequently encountered in DS and to define their parents' eating information level. 32 Children between the age of 8-15 who are registered at the private teaching schools and rehabilitation centers in İstanbul have been included to this research. Face to face implementation has been applied to the parents of these children. The general information of parents and children has been provided from the parent who has noted everything down during a day and it has been analyzed. The age, height and weight of a child have been calculated with the percentile rate and evaluated. It has been detected that % 59.5 of the children are obese , %12.5 of them are medium weight, %29.5 of them are just right. As eating habits are examined, %84.4 of them have had 3 main meals (breakfast, lunch and dinner) and % 28.1 of them have had snacks. As we look at the preference of snacks, it has been seen that most of the children prefer to eat snacks like chocolate, biscuits and crisps. When we look at energy and nutritional elements, it has been determined that there has been more consumption over the normal rate of protein and carbohydrate. Besides, it has been found that pulp consumption is insufficient in both females and males. %71.8 of parents have answered %50 of the questions in the information test correctly. Eating information and habits of the parents has an essential role on the preference of children's eating habits. Since children with DS are in the risk of obesity, parents should be given education about eating habits and they should beprovided help from a nutritionist.