Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Eğitim Bölümü öğretim elemanlarının zihinsel haritalarının öğrencilerin başarısına etkisi
The Influence upon the student's achievements of the mental maps of the teachers in the Science Education Department of Gazi Education Faculty, Gazi University
  1. Tez No: 7364
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
GAZÎ ÜNİVERSİTESİ GAZÎ E?ÎTÎM FAKÜLTESİ FEN BİLİMLERİ E?İTİMİ BÖLÜMÜ Ö?RETİM ELEMANLARININ ZİHİNSEL HARİTALARININ Ö?RENCİLERİN BAŞARISINA ETKlSÎ (Yüksek Lisans Tezi) Ali GÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLÎMLERÎ ENSTİTÜSÜ Eylül, 1989 ÖZ öğretmen yetiştiren Eğitim Fakültelerinin Fen Bilim leri Eğitimi" Bölümü öğretim elemanlarının, öğrencide geliş tirilmesi hedeflenen davranışlarla ilgili planlarını hazır lamalarında; neyin, nasıl ve ne şekilde öğretileceği husus larında neler yapılabileceği gibi soruların cevaplandırılma larında başvurdukları zihinsel haritalarının yeterlikleri ve öğrenci başarısına etkilerine ilişkin, öğretim elemanlarının gerek kendi görüşleri ve gerekse öğrencilerin kanaatlerinin hem ayrı ayrı, hem de birbirleri ile mukayeselerinden elde edilen farklılıkların istatistiki olarak anlamlığının tes- biti bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak anket ve tarama yöntemi kulla nılmıştır. Elde edilen veriler, 29 öğretim elemanı ile araş tırma evreninden tesadüf yöntemleriyle seçilen 224 öğrenci den alman cevaplarla sınırlıdır. Verilerin analizinde, fre kans dağılımları, yüzde oranları, aritmetik ortalama ve ma - nidarlık (t) testi kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda öğretim elemanlarının çoğunluğunun kendilerini oldukça ye terli olarak değerlendirdiği, buna karşılık öğrencilerin öğ retim elemanlarını zihinsel harita varlığı açısından kısmen yeterli ve etkili olarak algıladıkları ortaya çıkmıştır. II
Özet (Çeviri)
The Influence upon the Student's Achievements of the Mental Maps of the Teachers in the Science Education Department of Gazi Education Faculty, Gazi university (Master Thesis) Ali GÜL Gazi University Institute of Science And Technology September 1989 ABSTRACT The statistically establishing' of the differences between the instructors' and the students' opinions,.. treated both separately and comparatively, regarding the effects on student achievement and the sufficiencies of the instructors' mental maps which the instructors in science departments where teachers are educated- employ in preparing the plans related to the target behaviours intended to be developed in students, and in answering such questions as what to teach and how to teach, forms the foundation of this study. In this research paper surveying and inquiring are used as the techniques of collecting data. Collected data are restricted to the answers which were derived from 29 instructors and from 224 students chosen, at random, from the research universe in the analysis of collected data frequence distributions percentage rates, arithmatic average and meaningful tests (t) were used. Consequently, it has been detected that most of the instructors acknowledge themselves as sufficient and that students, conversely, perceive them as relatively sufficient and effective in terms of the existence of a mental map. Ill