Yeni tanı konulmuş hipertansif hastalarda nötrofil lenfosit oranı ve epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ilişkisi neutrophil-lymphocyte ratio in hypertensive patients with newly diagnosed and epicardial adipose tissue thickness relationship
- Tez No: 435701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EDE, YRD. DOÇ. DR. VAHİT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Epikardiyal yağ dokusu kalınlığı (EFT) ve nötrofil lenfosit oranı (NLR) aterosklerozla ilişkili paramatrelerdir. Bu parametrelerin yeni tanı konulmuş hipertansiyon hastalarındaki ilişkisi konusunda yeterince çalışma yoktur. Biz bu çalışmada, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı takibi (AKBT) ile tespit edilmiş yeni tanı konulmuş hipertansiyon hastalarında EFT ve NLR ilişkisini araştırdık. Bu amaçla kronik hastalığı olmayan ardışık AKBT değerlerine göre hipertansiyon olan ardışık 80 hasta ve kan basınçları normal sınırlarda olan ardışık 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ekokardiyografik olarak EFT değerleri ölçüldü. Venöz kan örneklerinden C-reaktif protein (CRP), NLR değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relation Of Neutrophil Lymphocyte Ratio and Epicardial Fat Tissue Thickness In Patients with Newly-diagnosed Hypertension Epicardial fat tissue thickness (EFT) neutrophil lymphocyte ratio (NLR) are parameters related to atherosclerosis. There are not enough number of studies dealing with the relation between these parameters among subjects with newly diagnosed hypertension. In this study, we searched the relation of EFT and NLR in newly diagnosed patients detected with 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM). Eighty consecutive subjects without chronic illness diagnosed with hypertension according to ABPM results and 80 otherwise healthy subjects were enrolled in the study. EFT of each subject was measured echocardiographically. C-reactive protein (CRP) and NLR values were harvested from venous blood samples.