Okul öncesi çağı çocuklarının fiziksel aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the physical activities of preschool students
- Tez No: 435700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Okul çağında kilo problemi olan çocuklar şişmanlık ve şişmanlığın sebep olduğu birçok rahatsızlıkla karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmanın amacı okul öncesi çocukların okul programlarına altı haftalık bir ek fiziksel aktivite programı eklenerek, fiziksel aktivite programı öncesi ve sırasında çocukların tüketilen enerji miktarları (MET) arasındaki farklıların incelenmesidir. Bu çalışmaya okul öncesi 4, 5 ve 6 yaş gurubu kız ve erkek öğrencilerin, her yaş yaş grubundan 15'er kişi olmak üzere toplam 45 öğrenci (20 erkek, 25 kız) ailelerin onayı ile araştırmaya alınmıştır. Çocukların fiziksel aktivite düzeyleri kalp ritim ölçen göğüs bandı ile ölçülmüştür. Fiziksel aktivite programı haftada beş gün altı haftalık ısınma koşusu, germe egzersizleri, balık ağı oyunu, mendil düşürme ve soğuma koşularını içeren yaklaşık 60 dakikalık programdır. Altı haftalık fiziksel aktivite programı öncesinde ve sırasında tüm çocuklara göğüs bantları takılarak fiziksel aktivite boyunca tükettikleri enerji miktarları MET cinsinden ölçülmüştür. Birinci ve ikinci ölçümler arasındaki fiziksel farklılıklar ve MET değerleri karşılaştırılmıştır. Tüm öğrencilerin ortalama vücut ağırlıkları 19,63±2,60 kg, (erkek 20,125±2,52 kg, kız 19,24±2,64 kg), boy ortalamaları 111,03±7,05 (erkek 113,025±6,78 cm, kız 109,44±6,98 cm), BMI ortalama değerleri 15,98±2,13 (erkek 15,75±1,44, kız 16,16±2,57) olarak hesaplandı. Program öncesi ortalama MET değeri 2,67±1,127 iken, program uygulanırken ortalama MET değeri 2,96±0,135 olarak bulunmuştur. Araştırmada boy,vücut ağırlığı, beden kütle indeki arasında cinsiyete bağlı farklılara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Overweighted children carry their weight problems to further years. It is noted that children without physical exercise habits are in an inactive lifestyle and have many health problems which are related to overwight body. In this study, the physical activities of 4-6 year old preschool children is measured quantitatively. Fort this aim, devices which obtain heart rate to calculate physical activity are used. The data are investigated in a computer and are interpreted using graphs. The graphs are conducted in terms of Body Mass Index (BMI) and Metabolic equivalent Task (MET). Then, a physical activity program is conducted for a 6 week period, physical activity levels are re-calculated and MET values before and after the program are compared. Since therefore, the contribution of the applied physical program tothe physical activity levels is observed quantitatively. Body mass average of the all students is 19,63±2,60 kg, (boys 20,125±2,52 kg, girls 19,24±2,64 kg), average length is 111,03±7,05 (boys 113,025±6,78 cm, girls 109,44±6,98 cm), average BMI value is 15,98±2,13 (boys 15,75±1,44, girls 16,16±2,57). Before the PA program, average MET was 2,67±1,127, but after applying the PA program, average MET rised up to 2,96±0,135. In the study, there is no evidence for length, mass sor BMI values to be dependent of sex.