Meme biyopsisi sırasında sanal gerçeklik uygulamsının ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Effects of virtual reality applications on pain and anxiety during breast biopsy
  1. Tez No: 435708
  2. Yazar: DİLEK KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meme kanseri tanılamasında ince iğne aspirasyon biyopsisi hücresel boyutta tanılamada basit, hızlı, ekonomik, güvenilir bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde katater çapının küçük olmasına rağmen invaziv bir işlem olması sebebiyle, ağrı ve anksiyete önemli bir faktör olarak tanımlanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle gelişen sanal gerçeklik uygulaması kişilerin bilişsel ve dikkat süreçlerini kullanarak ağrı ve anksiyete algısını azaltan bir uygulamadır. Özel kamera sistemleri ile elde edilen ve dürbün gözlük sayesinde çok boyutluluk kazanan görüntülerle arka fonda müziğin yer aldığı uygulama, kişileri tıbbi işlemi düşünmekten uzaklaştırır. Sanal gerçeklik gibi nonfarmakolojik yöntemlerle ağrı ve anksiyete yönetimi hemşirelik uygulamalarının temel amaçları arasındadır. Bu araştırma bir üniversite hastanesinin genel cerrahi anabilim dalında meme biyopsi örneği alınan hastalarda, işlem sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve anksiyete seviyeleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 15.02.2016-15.05.2016 tarihleri arasında ilgili kurumun meme ve endokrin polikliniğine başvuran hastalar, örneklemini ise araştırmaya kabul edilme koşullarını taşıyan ve ince-iğne aspirasyon yöntemiyle meme biyopsisi örneği alınan 60 gönüllü kadın hasta oluşturdu. Çalışmada veriler, literatür incelemesi ve uzman görüşü dikkate alınarak hazırlanan Veri Toplama Formu, Görsel Ağrı Skalası, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17,0 istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edildi. Elde edilen bulgular 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Fine needle aspiration biopsy in the diagnosis of breast cancer is used as a method simple, fast, economical, reliable at the cellular level diagnostics. Although the small diameter of the catheter in this method because of it is an invasive procedure, pain and anxiety is described as an important factor.Virtual reality applications developing with the advancement of technology is an application reduced the perception of pain and anxiety using people's attention and cognitive processes. Applications involving the music in the background, the imagery winning multidimensional through binoculars glasses and obtained by special camera systems are moving, individuals away from thinking of medical procedures. Pain and anxiety management with non-pharmacological methods such as virtual reality is among the main objectives of nursing practice. This study was carried out as experimental research with patients who received breast biopsy samples in the department of general surgery a university hospital to determine the effect on pain and anxiety levels of virtual reality applications during the process. The research population were created patients who admitted to breast and endocrine clinic of the concerned institution between 15.02.2016-15.05.2016, the sample patients who 60 women volunteers patients taken breast biopsy samples with method fine-needle aspiration biopsy and have suitable conditions to be in this research. Findings in this study have been gathered with State and Trait Anxiety Inventory, Visual Analogue Scale, Data Collection Form prepared taking into account the review of the literature and expert opinion. Data obtained at the research has been analyzed by using SPSS 17.0 Statically Packed Program. Findings have been evaluated 0,05 meaning level.