Meme kanserli kadınlarda biyopsi çalışmalarının önemi
Importance of biopsy studies in women with breast cancer
  1. Tez No: 921892
  2. Yazar: SAFA IBRAHIM AHMED SAFA IBRAHIM AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DÖLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Biyopsi olmadan, dünya çapında kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olan meme kanserinden şüphelenen veya düşündüren anormallikleri tanımlamak veya teşhis etmek mümkün değildir. Mamografi, meme ultrasonu veya MR gibi taramalar sırasında şüpheli bir meme lezyonu tespit edilirse, kanserli olup olmadığını belirlemek için ek testlere ihtiyaç duyulur ve biyopsi yöntemlerinin yapıldığı yer burasıdır. Bu nedenle meme biyopsisi, laboratuvarda patologlar tarafından mikroskop altında analiz etmek için lezyondan doku örneği alınmasından oluşan bir tekniktir. Bununla birlikte, biyopsi tekniği, şüphelenilen lezyonun iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu kesin olarak belirleyebilen tek teknik olduğu için genellikle çok önemli ve güvenilirdir. İyi huylu tümörler genellikle çok yaygındır ve kanserli değildir, meme kanseri gibi kötü huylu tümörler ise vücudun diğer bölgelerine yayılma potansiyeline sahiptir, bu nedenle bundan kaçınmak için erken teşhis önemlidir, çünkü erken teşhis hayati bir rol oynar bir malignitenin prognozanda. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, meme kanseri dünyanın en yaygın kanseri haline geldi ve 2020 yılında kadınlarda 2,3 milyon vakaya ve dünya çapında 685,000 ölüme neden oldu. Günümüzde meme biyopsi yöntemi, meme görüntüleme tetkikini (memenin mamografi ve ultrasonu ile MR) tamamlarken tanı koymayı amaçlayan, hastalığın evresi hakkında bilgi sahibi olarak onkoloji alanında son derece yararlı bir yöntemdir. Çalışmamızın amacı, kanserli kadınlarda meme kanserinin klinik ve histolojik özelliklerini araştırmak ve biyopsinin farklı aşamalarını laboratuvarda incelemektir. Cibuti'deki anatomi-patoloji laboratuvarında yaptığım staj sırasında sonuçlar, meme biyopsisi yapılan hastaların sayımına göre, bu hastalar arasında bir de erkek vakanın olduğunu, yani erkek meme kanserinin nadir görülen bir kanser türü olduğunu gösterdi. Biyopsi, meme kanserli kadınlarda kritik bir rol oynar, çünkü tümörün doğru teşhisine ve karakterizasyonuna izin verir ve tedavi planlaması bir prognoz oluşturmaya yardımcı olur ve tedavinin takip ve ayarlanmasına izin verir.
Özet (Çeviri)
Without a biopsy, it is not possible to identify or diagnose abnormalities that suspect or suggest breast cancer, which is the leading cause of death in women worldwide. If a suspicious breast lesion is detected during examinations such as a mammogram, breast ultrasound, or MRI, additional tests are needed to determine if it is cancerous, and this is where biopsy methods are performed. Therefore, breast biopsy is a technique that involves taking a tissue sample from the lesion to be analyzed under a microscope by pathologists in the laboratory. However, the biopsy technique is usually very important and reliable, as it is the only technique that can definitively determine whether the suspected lesion is benign or malignant. Benign tumors are usually very common and non-cancerous, while malignant tumors such as breast cancer have the potential to spread to other parts of the body, so early detection is important to avoid this, as early detection plays a vital role in the prognosis of a malignant tumor. According to the World Health Organization, breast cancer has become the most common cancer in the world, causing 2.3 million cases in women and 685,000 deaths worldwide in 2020.Today, the breast biopsy method is an extremely useful method in the field of oncology, aiming to establish a diagnosis while complementing the breast imaging examination (mammography and ultrasound of the breast and MRI) and having information on the stage of the disease. The aim of our study was to investigate the clinical and histological features of breast cancer in women with cancer and to examine the different steps of biopsy in the laboratory. During my internship at the anatomy-pathology laboratory in Djibouti, the results were based on the census of patients who had undergone breast biopsy, it showed that there was also a male case among these patients, that is, male breast cancer is a rare type of cancer. Biopsy plays a critical role in women with breast cancer because it allows for accurate diagnosis and characterization of the tumor, and treatment planning helps to establish a prognosis and allows for monitoring and adjustment of treatment.