İklim değişiklikleri, çöl tozları ve hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
The assessment of the effects of climate change, desert dust and air pollution on human health
  1. Tez No: 435710
  2. Yazar: MUSTAFA BOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı yaşadığımız bölgede hava kirliliğinin, çöl tozlarının ve iklim değişikliklerinin özel hastalık grupları için hastane başvuruları, mortalite ve morbidite üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma için 01 Ocak 2009 ve 31 Mart /2014 tarihleri arasındaki Gaziantep ilindeki dört kamu hastanesi ve Gaziantep Üniversitesi hastanesinden elde edilen veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to investigate the effect of climate change, desert dust and air pollution of the region we live in on hospital admissions, mortality and morbidity for specific group of diseases. MATERIALS AND METHODS: In this study, data obtained from four public hospitals and from Gaziantep University Hospital between 01 January 2009 and 31 March 2014 has been used.