Primer hipotiroidizimde elektromiyografik değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in primary hypothyroidism electromyographic
  1. Tez No: 435711
  2. Yazar: HAZAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiroid hastalıkları dünyada ve ülkemizde yaygın olarak rastlanan bir hastalık grubudur. Bu konuda yapılan çalışmalar Türkiye'de toplumun önemli bölümünde tiroid hastalığı veya riski bulunduğunu ortaya koymaktadır. Tiroid hormon eksikliği vücuttaki tüm organ ve dokuları etkiler. Bu nedenle eksikliğinde çok çeşitli semptomlar görülebilir. Hipotiroidizm, birçok sistem gibi nöromuskuler sistemi de etkileyerek nörolojik belirti ve semptomlara yol açar. Erişkinlerde en sık görülen semptomlar; kolay yorulma, halsizlik, çabuk üşüme, kilo artışı, kabızlık, menstrüel düzensizlik ve kas kramplarıdır. Bu retrospektif çalışmada, primer hipotiroidizm tanılı, serum TSH değeri 10uIUm/L ve üzeri olan hastalar ile tiroid fonksiyonları normal olan, polinöropatiye yol açacak hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubunun nörolojik semptomlar ve elektromyografik (EMG) bulgular açısından karşılaştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Thyroid diseases are commonly encountered in our country and the world of a disease group. The studies conducted on this subject in Turkey thyroid disease or the risk of significant sections of the population reveals that. Thyroid hormone deficiency affects almost all organs and tissues in the body,therefore, it can be seen a variety of symptoms. The most common symptoms in adults; easy fatigue, weakness, chills quickly, weight gain, constipation, menstrual disorders and muscle cramps. Hypothyroidism may lead to signs and symptoms can affect the neurological system like a lot of the neuromuscular system. In this retrospective study, patients with hypothyroidism with thyroid function is normal, nonpolyneuropathy lead to disease control group, neurological symptoms, and electromyographic (EMG) was aimed to compare the findings.