Varus gonartrozunda kubbe osteotomisi geç dönem sonuçlarımız
Late results of dome osteotomy in varus gonarthrosis
- Tez No: 435772
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT NEDİM KARAİSMAİLOĞLU, PROF. DR. DAVUT KESKİN, DR. EMRAH SAYİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmada varus gonartrozunun tedavisinde ilizarov tipi yarım halka fiksatör kullanılarak yapılan yüksek tibial osteotomilerinin endikasyonları tekniği, geç dönem sonuçlarının değerlendirilmesi ve sonuçların literatür eşliğinde tartışılması amaçlanmıştır. Ocak 2006- Aralık 2015 tarihleri arasında medial kompartmanda gonartrozu olan varuslu dizlerde yüksek tibial valgizasyon osteotomisi uygulanan 61'i bayan, 33'ü erkek 94 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 44.8 yaş, vücut kitle indeksleri ortalama 29.30 ve ortalama takip süresi 5.45 yıl idi. Hastalar preoperatif ve postoperatif lysholm skorlaması ile ve radyolojik olarak değerlendirildi. Hastaların preoperatif lysholm skorları ameliyat öncesi 43.47 (20-70) iken postoperatif kontrollerinde 80.70 (45-98) olarak saptandı (p˂0.001). Preoperatif femur tibia arası mekanik aks ortalamaları 7.35° varusta iken postoperatif takiplerde ortalama 7.38° valgusta olduğu gözlendi (p˂0.001). Hastaların preoperatif ve son kontrolleri karşılaştırıldığında lysholm skorları ve femur tibia arası mekanik aks açılarının düzeltilmesi istatiksel olarak anlamlı bulundu. Vücut kitle indeksi ile lysholm skorlaması ve femur tibia arası mekanik aks düzeltilmesi arasında anlamlı ilişkisi bulunmadı. Komplikasyon olarak bir hastada geçici peroneal sinir defisiti ve bir hastada da pin dibi enfeksiyonu gözlendi. Uygun endikasyon ve doğru bir cerrahi teknikle yapıldığında yüksek tibial osteotomi hem ağrının azalması hemde işlev yönünden olumlu sonuç vermektedir. Yüksek tibial osteotomi gonartrozun erken evrelerinin tedavisinde etkin bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that high tibial osteotomy tecnique of indications made by using ilizarov fixator type of half rings in the varus treatment of gonarthrosis, evaluations of late results, and discussing the results in the literature. For this purpose 61 female and 33 male patients are included in this study between January 2006 and December 2014. It has been applied on these patients that high tibial valgiziation on the knees with varus in medial compartment knee osteoarthritis. Patients mean age was 44.8, mean body mass index was 29.30 and the mean follow-up period was 5.45 years. Patients were evaluated in preoperatively and postoperatively mean Lysholm scoring and radiologically.