Çocuk yoğun bakım ünitesinde eritrosit transfüzyonu uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of red cell transfusion practice in pediatric intensive care unit
- Tez No: 435771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ŞÜKRÜ PAKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen çocuk hastaların yatış sırasındaki hematolojik parametrelerinin incelenmesi, yatış sonrası ilk 7 günde eritrosit transfüzyonu sıklığı, transfüzyon endikasyonları, transfüzyon eşik değerleri, transfüzyon miktar ve süresi, transfüzyon ile ilişkili yan etkiler ve transfüzyon etkinliğinin değerlendirilmesidir. Materyal-metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde 15 Mayıs –15 Kasım 2015 tarihleri arasında yatan 1ay-18 yaş arası 113 hasta hematolojik parametreler ve transfüzyon uygulamaları yönünden yatış sonrası ilk 7 günde prospektif olarak izlendi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri çocuk yoğun bakım ünitesinde >48 saat izlenmiş olmak ve 1 ay-18 yaş arasında olmaktı. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri ise 1 aylıktan küçük olmak ve bazı hastalık veya klinik durumlardan (konjenital kanama diyatezi, konjenital veya edinsel kemik iliği yetmezliği, hemoglobinopatiler veya hemolitik anemi, ilk 24 saatte birden fazla transfüzyon gerektiren akut kanama, siyanotik konjenital kalp hastalığı) birine sahip olmaktı. Çalışma süresi içerisinde 172 hasta yatırıldı. 43 hasta 48 saatten daha kısa süre izlenmişti. 7 hasta kemik iliği yetmezliği, 8 hasta aktif kanama ve 1 hasta hemolitik anemi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Final değerlendirmeye 113 hasta alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortanca yaşı 36 (2-209) ay olup 43'ü (%38,1) 1-8 yaş arasında idi . Yetmiş hasta (%66,4) erkekti. Hastaların 65'inde (%57,5) altta yatan hastalık mevcuttu. 29 (%25,7) hastaya yoğun bakım ünitesine yatış sonrası ilk 7 gün içinde eritrosit transfüzyonu uygulandı. Transfüzyon uygulanan hastaların 18'i (%62,1) erkekti. Ortanca yaş 60 (2-190) ay olup 12'si (%41,2) 1 yaş altında idi. Hem hastaların genelinde hem de transfüzyon uygulanan grupta altta yatan en sık hastalık kronik nörolojik ve nöromuskuler hastalık, en sık yatış tanısı ise akut solunum yetersizliği idi. Yaş, cinsiyet ve komorbid hastalık varlığı ile transfüzyon gereksinimi olup olmaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hastaların yoğun bakım ünitesine başvuru sırasındaki ortalama hemoglobin ve hematokrit düzeyleri sırası ile 10,8±1,8 ve 33,3±5,2 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of the hematological parameters during hospitalization, the frequency of transfusions after the first 7 days of hospitalization, transfusion indications, transfusion thresholds, transfusion amount and duration, side effects associated with transfusion and effectiveness of transfusion of the patients admitted in pediatric intensive care unit of Ondokuz Mayıs University Hospital. Patients and methods: 172 patients admitted in pediatric intensive care unit of Ondokuz Mayıs University Hospital between May15th-November 15th 2015 were evaluated to be included in this study. Patients who spent less than 48 hours in PICU, those who were younger than 1 month of age, and those with bleeding disorders, hemolytic anemia, acute bleeding which necessitate multiple transfusions a day, and cyanotic heart disease were excluded. Ultimately, 113 pediatric patients (younger than 18 years of age) were included in this study. They were evaluated for 7 days for hematological parameters and transfusion applications. Results: Average age of the patients was 36 months and 43% of the patients were between 1-8 years of age. 66.4% of the patients were male. 57.5% of the patients had underlying medical conditions. Most common underlying medical conditions were chronic neurological and neuromuscular disorders and most common cause of admission was acute respiratory distress. 25.7% of the patients received blood transfusions within the firs 7 days of admission. Average age of those patients was 60 months (41.2% younger than 1 year old) and 62.1% were male, there was no statistical correlation between necessity of blood transfusion and age, sex and comorbidity. Upon admission, average hemoglobin and hematocrit levels were 10.8±1.8 and 33.3±5.2 respectively. Those who required transfusions had significantly lower initial hemoglobin values than those who didn't. Average hemoglobin value prior to transfusion was 7.7±1.1gr/dl and most transfusions were administered to patients in the 7.1–8.0 gr/dl hemoglobin range. Average time of transfusion was 34 hours into admission. 14 (50%) of the patients had transfusions in the first 24 hours. The median transfusion period was 180 (60-240) minutes and the mean transfusion volume was 13.3±4.8 ml per kilogram. The vital signs before and after the transfusion were compared.