Varus gonartrozunda medı̇al açık kama osteotomı̇sı̇ tedavı̇lerı̇mı̇z ve geç dönem sonuçlarımız
Medial open wedge osteotomy treatments in varus gonarthrosis and long term results
  1. Tez No: 657024
  2. Yazar: ÖMER ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ADAŞ, DOÇ. DR. MURAT TONBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı varus gonartrozu'nun tedavisinde Puddu plak kullanılarak yapılan medial açık kama osteotomilerinin endikasyonları tekniği ve geç dönem sonuçları açısından değerlendirilmesi ve litaratür ile kıyaslanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda 2001 ve 2004 yılları arasında hastanemize diz ağrısı sebebiyle başvuran ve ameliyat edilen 27 hastanın 33 dizi değerlendirildi. Bu çalışmada hastaların 3'ü erkek 24'ü kadın idi. Hastaların şu anki yaş ortalamaları 59.54, vücut kitle indeksleri ortalama 30.58, preop lysholm skorları ortalama 52.52 idi. Preop femur tibia arası mekanik aks ortalamaları ise 8.240 varus da bulundu. Hastaların ortalama takip süresi 6.7 yıldır. 2009 yılı takiplerinde lysholm skorları ortalama 66.52 ve femur tibia arası mekanik aks ölçümleri ortalama 1,330 varus da ölçülmüştür. Bir hastada lateral korteks kırığı sonrası pseudoartroz gelişti, takiben materyal çıkarılması ve eksternal fixatör ile tedavi edildi. Postop dönemde peroneal sinir hasarı gelişti. Ayrıca iki hastamızda lateral korteks kırığı gelişti ve uzun bacak alçı ile takip edildi yük verme süreleri geciktirildi. Hastaların preop ve son kontrollerindeki lysholm skoru ve femur tibia arası mekanik aks karşılaştırılması, istatiksel olarak anlamlı miktarda düzelme lehine bulunmuştur. Vücut kitle indeksi'nin lysholm skorlaması ve femur tibia arası mekanik aks arasında anlamlı ilişkisi bulunamamıştır. Sonuç olarak medial osteokompartmantal artrozu olan uygun endikasyondaki hastalarda Puddu plak ile yapılan yüksek tibial osteotomi uygulaması kolay, semptomları ve patolojinin ilerleyişini azaltmayı amaçlayan bir tedavi metodudur. Anahtar kelimeler; Puddu plak, varus Gonartroz, medial açık kama osteotomisi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the medial open wedge osteotomy technique , indications for varus gonarthrosis and compare the results with literature . For this purpose 27 patient's who adminstered to our clinic between years 2001 and 2004 with knee pain, 33 knee were evaluated . Three men and 24 women patients are evaluated for this study. Patients mean age is 59,54 years, mean body mass index is 30,58, preoperatively mean lysholm score is 52,52 degrees and preopertaively the angle between the mechanical axis of femur and tibia is 8,24 degrees at varus. The mean follow-up period was 6.7 years. The average follow-up lysholm scores at year 2009 was 66,52 and the mean angle between femur and tibia femoral mechanical axis was 1.33 degrees at varus. One patient who had psodoatrhosis after fracture at lateral cortex was treated with material extraction and external fixator application and peroneal nerve injury developed in the postoperative period. In addition, our two patients who had developed lateral cortex fracture and were treated with a long leg cast and delayed loading. İt is founded statisacally significant that there is a meaningfull improvement at the lysholm score and the angle between mechanical axis of femur and tibia between preoperative and final evaluations, No significant statisically relation founded between the body mass index and lysholm score and the angle between mechanical axis of femur and tibia. As a result, for the appropriate patients who has medial osteocompartmental arthrosis, the high tibial osteotomy with Puddu plate application is an easy procedure that aim to reduce symptoms and the progression of pathology. Key words; Puddu plate, medial gonartrosis, medial open wedge osteotomy.