Benign vokal kord lezyonlarında cerrahi tedavi ve ses terapisi: Ses kalitesinin objektif ve subjektif ses analizi ile değerlendirilmesi
Surgical treatment and voice therapy in benign vocal fold lesions: Evaluation of voice quality using objective and subjective voice analysis
  1. Tez No: 1005017
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Benign vokal kord polibi tanısı alarak cerrahi tedavi uygulanan hastalarda, cerrahi tedaviye ek olarak ses terapisi verilen hastaların ses kalitesi üzerindeki etkileri; objektif (PRAAT ile temel frekans [F0], jitter, shimmer, gürültü/harmonik oranı, maksimum fonasyon süresi [MPT] ve subjektif (GRBAS,ses handikap endeksi [VHI-10], sesle ilgili yaşam kalitesi ölçeği [V-RQOL]) ses analizleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası, vokal kord polibi tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan 27 hasta dahil edildi. Hastalar kendi tercihlerine göre cerrahi sonrası ses terapisi alanlar (n=13) ve sadece cerrahi uygulananlar (n=14) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ses analizleri preoperatif dönemde ve postoperatif 3. ayda gerçekleştirildi. Objektif değerlendirmelerde PRAAT yazılımı kullanılarak F0, jitter, shimmer, NHR ve MPT parametreleri analiz edildi. Subjektif değerlendirme için GRBAS, VHI-10 ve V-RQOL ölçekleri uygulandı. Bulgular: Her iki grupta postoperatif dönemde ses parametrelerinde genel bir iyileşme eğilimi gözlendi. Ancak, istatistiksel olarak anlamlı fark yalnızca MPT parametresinde saptandı ve bu artış cerrahi + ses terapisi grubunda daha belirgin bulundu (p=0,014). Diğer akustik ve subjektif parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Cerrahi tedavi, vokal kord polipli hastalarda fonasyon verimliliğini artırmakta etkili bir yöntemdir. Cerrahi sonrası uygulanan ses terapisi, özellikle fonasyon süresi gibi objektif göstergelerde ek fayda sağlamakta ve fonksiyonel iyileşmeyi desteklemektedir. Subjektif ve akustik parametrelerdeki değişikliklerin daha uzun takip süreleriyle belirginleşebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle ses terapisi, cerrahinin tamamlayıcı bir unsuru olarak görülmeli ve laringolojik cerrahi yapılan her merkezde ses terapisti ile cerrahi ekip preoperatif ve postoperatif dönemde koordine bir şekilde çalışmalıdır. Ayrıca ses terapisinin vokal polibi olan hastalarda iyileşme üzerinde olumlu etkisi olması, cerrahiye uygun olmayan lezyonlarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of postoperative voice therapy on voice quality in patients who underwent surgery for benign vocal fold polyps. The comparison was based on objective (PRAAT-based acoustic measures: fundamental frequency [F0], jitter, shimmer, noise-to-harmonics ratio [NHR], and maximum phonation time [MPT]) and subjective (GRBAS, Voice Handicap Index-10 [VHI-10], Voice-Related Quality of Life [V-RQOL]) voice assessment methods. Materials and Methods: Twenty-seven patients aged between 18 and 65 years who were diagnosed with vocal fold polyp and underwent phonomicrosurgery were included. Patients were divided into two groups based on their treatment preferences: surgery only (n=14) and surgery combined with voice therapy (n=13). Voice analyses were performed preoperatively and at 3 months postoperatively. Objective parameters were measured using PRAAT software, and subjective evaluations were conducted using the GRBAS scale, Voice Handicap Index-10 (VHI-10), and Voice-Related Quality of Life (V-RQOL) questionnaire. Results: Both groups showed a general trend of improvement in voice parameters after surgery. However, a statistically significant difference was found only in the MPT parameter, which improved more prominently in the surgery+therapy group (p=0,014). No statistically significant differences were observed in other acoustic or subjective measures between groups. Conclusion: Surgical treatment effectively improves phonatory efficiency in patients with vocal fold polyps. Postoperative voice therapy appears to provide an additional advantage, particularly by further enhancing phonation time, and contributes to overall functional recovery. The subtle changes in acoustic and perceptual measures may require longer follow-up periods to become more pronounced. These findings support the integration of voice therapy as a complementary component of postoperative care to achieve optimal vocal rehabilitation.