Ratlardaki akut kord vokal hasarında yara iyileşmesi ve bu sürece pentoksifilinin etkisi
Wound healing patterns of vocal cord acute injuries in rats and the protective effect of pentoxifylline in the progress
- Tez No: 193440
- Danışmanlar: PROF.DR. ATAMAN GÜNERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
1. ÖZETRATLARDAK AKUT KORD VOKAL HASARINDA YARA Y LEŞMES VEBU SÜRECE PENTOKS F L N N ETK SDr. Murat BelgiKord vokal cerrahisi sonrasında ortaya çıkan fonksiyonel ses kaybının en önemli nedeniskar oluşumudur. Lamina propria, ekstraselüler matriks (ECM) ve bu matriksin bileşenlerinisentezleyen hücrelerden oluşmaktadır. Kord vokalin biyomekanik özellikleri ECM bileşenleritarafından belirlenir. Bu bileşenlerin dengeli dağılımı, ses oluşumunda kord vokale idealviskoelastikiyeti kazandırır. Lamina propria sesin oluşması açısından oldukça önemli birbölgedir ve benign kord vokal lezyonları da genellikle lamina propria içinde oluşurlar. Polipve kist gibi benign non neoplastik lezyonlar vokal kordların kapanışını etkileyerek ve/veyamukozal dalga hareketini etkileyerek disfoni yaratırlar. Ancak bu lezyonların cerrahieksizyonu da fonksiyonel kaybı tamamen düzeltmeye yetmez. Yara iyileşme sürecindesağlıklı dokunun yerini fibröz doku almaktadır. Değişen ECM kompozisyonu mukozal dalgahareketini etkileyerek kord vokal fonksiyonunu bozmaktadır.Yara iyileşmesi ve skar oluşum sürecinin iyi bilinmesi ona karşı etkili tedavi stratejilerigeliştirilmesi açısından bir avantajdır. Bu alanda yapılan çalışmalarda birçok maddedenenmiştir. Metil ksantin derivesi olan pentoksifilin, vasküler perfüzyon üzerine olan olumluetkileri yanında klinik uygulamalardaki düşük yan etki profili nedeniyle hasta tedavilerindegeniş kullanım endikasyonu bulan antiproliferatif, antienflamatuar, antifibrotik etkileriispatlanmış güvenilir bir ilaçtır. Birçok dokudaki yara iyileşmesinde olumlu etkilerigösterilmiş ancak kord vokal üzerinde çalışılmamıştır.Çalışmamızda yirmi adet Wistar rat kullanılmıştır. Hayvanların 10 tanesinde cerrahiprosedür olarak kord vokale stripping uygulanmış, kalan 10 tanesinde ise kord vokalde kashasarı oluşturulmuştur. Her iki grupta da beşer havyan tedavisiz izlenirken, kalan beş hayvanilk dozu preoperatif olmak üzere 14 gün boyunca intraperitoneal yoldan 100 mg/kg/Günpentoksifilin kemoprofilaksisi almıştır. Cerrahi işlemler her ratın sol kord vokalineuygulanmış, karşı kord intakt bırakılarak kontrol olarak kullanılmıştır. On dört günlükiyileşme periyodu sonrasında hayvanlar sakrifiye edilmiş ve larengeal spesmenlerçıkarılmıştır. Yapılan patolojik incelemede kesitler Hematoksilen-Eozin ile boyanarak ışıkmikroskobu altında enflamasyon ve vasküler proliferasyon skorlarına bakılmıştır. Kesitlerkollajen içeriğini göstermek amacıyla Sirius Red ile boyanmış, görüntüler imaj analizprogramı yardımıyla değerlendirilip boyalı alanın total alana piksel olarak yüzdesi alınarakkollajen dansitesi hesaplanmıştır.Pentoksifilinin hem S+P hem de K+P grubunda, yapılan hasara cevap olarak oluşanenflamasyonu baskıladığı görülmüştür. S grubunda K grubuna kıyasla daha yoğun birenflamatuar cevap gözlenmesine rağmen iki grubun kollajen değerleri arasında anlamlıfarklılık bulunmamıştır. Gruplar arası kollajen ortalamaları karşılaştırıldığında kollajendüzeyi K+P grubunda K grubuna göre anlamlı ölçüde düşük seviyede kalmıştır. S+Pgrubunda kollajen seviyesi S grubuna göre düşüş göstermesine rağmen iki grup arasındaistatistiksel anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. Hem K+P hem de S+P grubundaölçülen kollajen miktarı kontrole kıyasla anlamlı olarak yüksek kalmıştır.Çalışmamız pentoksifilinin, diğer dokularda gösterilen antienflamatuar ve antifibrotikdavranışını kord vokal dokusundaki yara iyileşmesi sürecinde de sergilediğini ortayakoymuştur. Ancak bu getirinin fonksiyonel anlamda ne kazandırdığı konusunda geniş olguserileriyle yapılacak klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
1. SUMMARYWOUND HEALING PATTERNS OF VOCAL CORD ACUTE INJURIES INRATS AND THE PROTECTIVE EFFECT OF PENTOXIFYLLINE IN THEPROGRESSMurat Belgi, M.D.Scar formation is the major cause of dysphonia following the vocal cord surgery.Lamina propria consists of extracellular matrix (ECM) and cells producing the componentsof the matrix. Components of ECM determines the biomechanical properties of the vocalcord. A balanced distrubition of this components provides an ideal viscoelasticity to vocalcord. Lamina propria is the basic part of the glottic structure for the generation of voice andthe benign vocal cord lesions generally originate in this region. The benign non-neoplasticlesions such as polyps or cysts cause dysphonia by disturbing closure of the vocal cords andthe mucosal wave generation. Surgical excisions of this sort of lesions are not fully efficientto tolerate the functional incompetance. Within the wound healing process, fibrotic tissuereplaces the original tissue. Changes in the composition of ECM disturbs the vocal cordfunction by impeding the mucosal wave movement.A well known healing and scar formation process enables to improve the effectivetreatment regimes. Different substances have been studied to assess this subject.Pentoxifiylline is a reliable drug with its low side effect profile and proven antiproliferative,antiinflammatory and antifibrotic effects, that has clinical indications on circulatorydisturbances. Its investigatory effects on wound healing process was shown on many tissuesbut hasn?t studied on vocal cords yet.Twenty Wistar rats was used in the study. Stripping of the vocal cord performed on 10of the rats as a surgical procedure and muscle defect created on the rest of the animals. Fiverats followed without treatment while 100 mg/kg/day pentoxifylline was givenintraperitoneally for 14 days in the rest of groups. Surgical procedures was performed to theleft vocal cords while the opposite cords remained intact as control subjects. The ratssacrificed and the laryngeal specimens obtained on the 14 th day of follow up period. Sectionswere stained with Hematoxylin-Eosin and inflammation and vascular proliferation scoresobtained on light microscopic examination. Tissue sections were stained with Sirius-Red tovisualize the collagen matrix and the whole images were examined with image analyseprogram to rationale the percentage of collagen density in terms of pixels on the stained area.It?s shown that pentoxifylline suppresses the inflammation which arouse as a responseto the tissue damage in both groups S+P and K+P. Although a more intense inflammatoryresponse was seen in group S than group K, no significant difference between collagen matrixlevels was detected. As collagen matrix levels compared between two groups, the levels werefound significantly lower in group K+P than group K. Collagen levels were found to belower in group S+P than group S, but no statistically significant difference were detected. Theamount of collagen matrix was measured significantly higher in group K+P and S+P thancontrol levels.In the study; it is undoubtly shown that pentoxifylline has an antiinflammatory andantifibrotic effect in the wound healing of the vocal cord tissue as it has on the other tissuesites. However new clinical studies needed to provide the effect of the findings to thefunctional outcomes.