Bir tıp fakültesi uzmanlık öğrencilerinde yıldırının depresyon belirti sıklığına etkisi
The effect of mobbing on depressive symptoms among resident doctors in A medical faculty
  1. Tez No: 435796
  2. Yazar: NUR DEMİRPENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE REYHAN UÇKU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depresyon toplumda yaygın olarak görülmesi, yeti yitimine neden olması ve yaşam kalitesini bozması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yıldırı(mobbing) iş yerinde sık rastlanan psiko-sosyal risk etmenlerinden birisidir ve önemli sağlık sonuçlarına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde(DEÜTF) çalışmakta olan tıpta uzmanlık öğrencilerinde depresyon belirti sıklığını belirlemek ve buna yıldırının etkisini değerlendirmektir. Kesitsel tipteki bu araştırmanın evreni DEÜTF'de en az bir yıldır çalışan 423 uzmanlık öğrencisidir. En küçük örnek büyüklüğü 244 kişi olarak hesaplanmış, örnek seçilmemiş tüm evrene ulaşmak hedeflenmiş ve 361 kişiye ulaşılmıştır(%85.3) Araştırmanın bağımlı değişkeni depresyon belirti varlığıdır, Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) ile değerlendirilmiştir. Temel bağımsız değişken yıldırıdır, değerlendirmek için Leymann'ın Uyarlanmış Psikolojik Yılgınlık Ölçeği(LUPTÖ) kullanılmıştır. Diğer bağımsız değişkenler sosyodemografik, sağlık, mesleksel ve çalışma ortamının psikososyal özellikleri ile çalışma koşullarıdır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama veya ortanca değerler ile sunulmuştur. Bağımsız değişkenlerle bağımlı değişken arasındaki ilişki ki-kare, eğimde ki-kare, t testi ve Mann Whitney U testi, yıldırının depresyona etkisi lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depression is a very important public health problem. Mobbing is an important psychosocial risk factor and causes important health issues. The aim of this study is to evaluate the prevalence of depressive symptoms and the effect of mobbing to this prevalence among resident doctors in Dokuz Eylul University Medical Faculty(DEUMF). The study population of this cross-sectional study is 423 resident doctors working at least one year in DEUMF. It was aimed to reach all the population without selecting a sample, because minimum sample size was calculated as 244. It was reached 361(85.3%) participants. The dependent variable of the study is having depressive symptoms evaluated by Beck Depression Scale. The main independent variable is mobbing evaluated by Leymann Inventory of Psychological Terror. The other independent variables consist of sociodemographic, health and working conditions. Descriptive statistics were represented as numbers, percents, mean and median values. The relationship between independent and dependent variables was evaluated with chi-square, chi-squarefor trend, t test and Mann Whitney U test. The effect of mobbing on depressive symptoms was evaluated by using logisticregression analyses.