Çocukluk çağında idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatırılarak takip ve tedavi edilen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients followed and treated in childhood with the diagnosis of urinary train infection
  1. Tez No: 697773
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZTÜRK TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; yıllara göre idrar kültüründe üreyen mikroorganizma değişimleri ile antibiyotik duyarlılığını saptamak ve ampirik tedavi seçimine yön verebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01.01.2014-31.12.2020 tarihleri arasında, ilk idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatırılarak tedavi edilen 297 hasta dahil edildi. Hastaların; anamnez bilgilerine, laboratuvar bulgularına, ultrasonografi sonuçlarına, almış oldukları tedaviye ve hastalığın seyri ile ilgili bilgilerine, hasta yatış dosyalarının retrospektif değerlendirilmesiyle ulaşıldı. Çalışmamız için; istatiksel analizlerde SPSS 27.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 297 olgunun %64'ü kız, %36'sı erkek idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine antibiotic sensitivity in line with changes in microorganisms shown in the urinary culture by years and to lead the empirical treatment. Material and Method: 297 patients diagnosed with first urinary tract infection and hospitalized between 01.01.2014 and 31.12.2020 were included in the study. The patients' medical records, laboratory findings, ultrasonography results, treatments they received, and course of the disease were obtained by retrospective evaluation of the patients' files. SPSS 27.0 program was used for statistical analysis in our study. Findings: 64% of the 297 patients included in the study were girls, and 36% were boys.