Merkezimizde tedavi edilen çocukluk çağı kanserlerinde sağkalım oranları
  1. Tez No: 435800
  2. Yazar: AHMET SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Onkoloji ve Çocuk Hematoloji Bilim Dallarında, 1987-2013 yıllarında takip ve tedavi edilmiş olan, lenfoproliferatif malign hastalık ve malign solid tümörlü 0-18 yaş arası hastaların klinik karekteristikleri, 1,5,10 ve 20 yıllık genel yaşam hızı, olaysız yaşam hızları ve yaşam hızlarını etkileyen parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı- Çocuk Onkoloji ve Çocuk Hematoloji Bilim Dallarında, 1987-2013 yıllarında takip ve tedavi edilmiş olan, lenfoproliferatif malign hastalık ve malign solid tümörlü 0-18 yaş arası hasta kayıtları incelendi. Toplam 1101 hasta kaydı retrospektif olarak incelendi. Dosyası bulunamayan (n:160), sadece birkez ya da fikir almak için başvuran (n:57) ve relaps ile başvuran (n:23) toplam 240 hasta değerlendirme dışı bırakıldı. Toplam 861 hasta analiz edildi. Çalışmada kullanılan verilerinin toplanmasında hasta dosyalarındaki bilgilerden yararlanıldığı gibi, kayıtlarda yeterli bilgi içermeyen hastaların kendileri veya aileleri ile telefon ile görüşülerek eksik veriler tamamlandı. Hastaların 'genel yaşam hızı', son izlem tarihinden tanı tarihi çıkarılarak, hastaların 'olaysız yaşam hızı' ilk olay tarihinden tanı tarihi çıkarılarak elde edildi. Hemen tüm olgularda kanser tanısı histopatolojik olarak gösterildi. Tanı zamanı belirlenmesi için patoloji raporunun kesin olarak sonuçlandığı tarih esas alındı. Ancak birçok beyin sapı gliomu gibi doku tanısının elde edilmesinin mümkün olmadığı veya Wilms tümörü düşünülerek preoperatif kemoterapi verilen bazı hastalarda radyolojik tanı zamanı, metastatik nöroblastom ve bazı Hodgkin dışı lenfomalı hastalarda klinik ve radyolojik bulgular, sitoloji ve tümör belirleyicileri ile elde edilen tanı zamanı esas alındı. Santral sinir sistemi tümörleri ve kemik tümörleri gibi genellikle evreleme yapılmayan tümörler, yüksek-düşük dereceli ve metastatik-nonmetastatik şeklinde kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmada çocukluk çağı kanserlerinde en sık görülen tanılar lösemiler (%27,6), santral sinir sistemi tümörleri (%19,5), lenfomalar (%15,7) olarak bulundu. Çalışmamızda cinsiyete göre dağılıma bakıldığında 526 (%55,5) erkek, 415 (%44,5) kız hasta mevcuttu, erkek kız oranı 1,2/1 olarak bulundu. Her yaş grubunda erkeklerde kızlara oranla kanser görülme oranı daha yüksek bulundu. Ortanca tanı yaşı 6,5 yıl (3ay-18yaş), yaş gruplarına göre dağılıma bakıldığında; 0-4 yaş %35, 5-9 yaş %25, 10-14 yaş %23, 15-19 yaş %17 idi. Ortanca genel izlem süresi 84 ay (1ay-18yıl), bir yıllık genel yaşam hızı %88; 5 yıllık genel yaşam hızı %76; 10 yıllık genel yaşam hızı %71 idi. TPOG verilerine göre 1 yıllık genel yaşam hızı %82; 5 yıllık genel yaşam hızı %70; 10 yıllık genel yaşam hızı %64,9 idi. Hastalarımızın 210 (%24,4)'u ölmüştü. Ölüm nedenlerine bakıldığında en sık hastalık progresyonu (%73,4) ve enfeksiyon (%22,1) ile hastaların kaybedildiği bulundu. Lösemi tanılı hastalarda en sık ölüm nedeni enfeksiyon (%90), lösemi dışındaki diğer tanılarda en sık ölüm nedeni hastalık progresyonu (%92) idi. Sonuç: Çocukluk çağı kanserlerinin görülme sıklığı ülkemizdeki verilerin aksine gelişmiş ülkelerde görülen çocukluk çağı kanserleri ile benzer oranlarda bulundu. Bütün tümör alt gruplarında sağkalım oranları ülkemizdeki diğer çalışmalarla kıyaslandığında benzer ya da daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the parameters influencing clinical characteristics, overall survival rates at 1, 5, 10 and 20 years, event-free survival rates and survival rates of the 0-18 years old patients diagnosed with lymphoproliferative malignant diseases and malignant solid tumors and followed and treated between the years 1987-2013 at the Division of Pediatric Oncology and Hematology in Pediatric Health and Diseases Department in the Faculty of Medicine of Dokuz Eylul University. Method: The records of the 0-18 years old patients were examined, who were diagnosed with lymphoproliferative malignant diseases and malignant solid tumors and followed and treated between the years 1987-2013 at the Division of Pediatric Oncology and Hematology in Pediatric Health and Diseases Department of the Faculty of Medicine of Dokuz Eylul University. A total of 1101 patient records were retrospectively examined, 240 patients who had missing files (n = 160), those who applied only once or just to get an opinion (n = 57); and those who presented with relapse (n = 23) were excluded ; and finally 861 patients were analyzed. Patient files were used in data collection, also incomplete data were recovered by telephone interviews with the patients with or their families.“Overall survival rate”was obtained by subtracting the date of last follow-up from the date of diagnosis, while“event-free survival rate”by subtracting the date of diagnosis from the date of the first event. The diagnosis of cancer was confirmed histologically almost in all cases. The date of the diagnosis was based on the date of definitive pathology report. However, the diagnosis was based on the radiological diagnosis time in many patients that tissue diagnosis was not possible, such as those with brain stem glioma or in some patients who were given preoperative chemotherapy considering Wilms tumor, however on the diagnosis time obtained by clinical and radiological findings, cytology and tumor markers in patients with metastatic neuroblastoma and in some non-Hodgkin's lymphoma patients. Tumors that staging is not generally possible, such as central nervous system tumors and bone tumors were classified as high-low grade and metastatic or non-metastatic. Results: In our study, the most frequent childhood cancers diagnosed were identified as leukemias (27,6%), central nervous system tumors (19,5%), lymphomas (15,7%). Distribution by gender showed that 526 (55,5%) patients were male and 415 (44,5%) were female with a male to female ratio of 1,2/1. Boys displayed higher incidence of cancer than girls in every age group. The median age of diagnosis by age groups was 6.5 years (3 months-18 years), so that 35% of the patients were between 0-4 years, 25% between 5-9 years, 23% between 10-14 years and 17% between 15-19 years of age. The median overall follow-up time was 84 months (1 month-18 years), one-year overall survival rate was 88%; 5-year was 76%; 10-year was 71%. According to Turkish Pediatric Oncology Group (TPOG) data, 1-year overall survival rate was 82; 5-year overall survival rate was 70%; 10-year overall survival rate was 64.9%. Of our patients 210 (24.4%) were lost. The most common causes of death were found to be disease progression (73,4%) and infections (22,1%). Conclusion: Contrary to the data we have, the incidence rates of childhood cancers in our country were found to be similar to those obtained in developed countries. Overall survival rates in all tumor subgroups were found to be similar to or slightly higher than the results of the other studies conducted in our country.