Faset eklem radyofrekans denervasyonu sonrası kontrollü ev egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, özür seviyesi ve fiziksel performans üzerine etkisi
The effect of controlled home-exercises program on disability, physical performance and quality of life after facet joint radiofrequency denervation
- Tez No: 435814
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, lumbal faset sendromlu hastalarda radyofrekans denervasyonu sonrası kontrollü ev egzersiz eğitiminin yaşam kalitesi, özür seviyesi ve fiziksel performans üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Algoloji Anabilim Dalı'nda radyofrekans denervasyonu işlemi uygulanan lumbal faset eklem sendromu tanısı almış konulmuş 39 olgu dahil edildi. Olgular çalışma grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna altı haftalık ev egzersiz eğitimiyle birlikte bel biyomekaniğini koruma önerileri verilirken, kontrol grubuna sadece bel biyomekaniğini korumaya yönelik öneriler verildi. Çalışmaya katılan tüm olgular radyofrekans denervasyonu öncesi, radyofrekans denervasyonu sonrası ikinci ve sekizinci hafta olmak üzere toplam üç kez değerlendirildi. Olguların ağrı şiddetleri, özür seviyeleri, fiziksel performansları, yaşam kaliteleri, anksiyete, depresyon ve kinezyofobi seviyeleri yanında postür, kas kısalıkları ve kas kuvvetleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of controlled home exercise programme on quality of life, disability and physical performance in patients with lumbal facet joint syndrome. It were included to study 39 patients that diagnosed lumbar facet joint syndrome and operated radiofrequency denervation by specialist doctor in Algology Department. The patients were divided into study group and control group. It was given suggestions for protecting lumbar biomechanics with a six-week controlled-home exercise training, the control group were only given suggestions for protecting the lumbar biomechanics. All patients that included to study were assessed three times; before the radiofrequency denervation, the second weeks after radiofrequency denervation and after a-six week trainig. It was evaluated pain, disability level, physical performance, quality of life, anxiety, depression and kinesiophobia level beside posture, muscle shortness and strength of patients. As a result of after radiofrequency denervation, it was determined that got better on levels of pain, posture, muscle shortness and strength, decreased anxiety, depression, kinesiophobia, disability levels, increased physical performance and quality of life in both groups.